2021 TİS Süreci İlk Adım Geldi! Taşeron İşçilerin 2 Yıllık Maaşları Belirlenecek

Türk İş Sendikası ve Hak İş Sendikası önderliğinde yaklaşık 700 bin 4D’li kamu işçisi için toplu iş sözleşmesi süreci başlıyor. KHK ile kadroya alınan taşeron işçilerin maaşları başta olmak üzere yeni mali ve sosyal haklar belirlenecek. 

2021 TİS Süreci İlk Adım Geldi! Taşeron İşçilerin 2 Yıllık Maaşları Belirlenecek

Kamuda çalışan personeller için yeni bir süreç başlıyor. KHK ile kadroya alınan taşeron işçiler ile kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesi için ilk adımlar atılacak. İşçi sendikaları ile hükümet tarafı masada olacaklar ve yeni döneme dair haklar belirlenecek. 700 bin işçinin ne kadar maaş alacağı, hangi mali haklara sahip olacağı, yeni sosyal haklarının ne olacağı bu toplantılarda belli olacak. 

KAMU İŞÇİLERİ İÇİN TİS SÜRECİ BAŞLIYOR

Toplu İş Sözleşmesi Masasında yer alacak olan Türk İş Sendikası ve Hak İş Sendikası tarafından taslak hazırlandı. Söz konusu taslağın önümüzdeki günler içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulması planlanıyor. Taslağın gönderilmesinin ardından ise yeni bir süreç başlayacak. 2021 yaz döneminde gerçekleştirilecek olan TİS görüşmelerinde kamu işçilerinin çok sayıda hakkı belirlenecek. 

Çalışanların maaş zam oranlarından, yeni dönem alacakları ek ikramiyelere, tayin hakkı gibi sosyal haklardan görev tanımına kadar birçok konu TİS masasında olacak. KHK ile kadroya alınan taşeron işçiler adına ilk defa yürütülecek olan TİS süreci aynı zamanda taleplerin iletildiği ilk görüşme olacak. 

Bir önceki görüşmelerde kadrolu kamu işçileri için ücreti 3 bin 500 liranın altında olan işçiye 150 lira iyileştirme yapılmıştı. Zam oranlarına dair kararda ise 2019'un yıl ilk 6 ayı için yüzde 8, ikinci 6 ayı için yüzde 4, 2020'nin ilk ve ikinci 6 ayı için ise yüzde 3 zam belirlenmişti.

TÜRK İŞ VE HAK İŞ GÜÇ BİRLEŞTİRDİ

Kamu işçilerinin yeni mali ve sosyal haklarının belirlenme sürecinde Türk İş Sendikası ile Hak İş Sendikası birlikte hareket edecekler. Toplu iş sözleşmesine ilişkin ortak taleplerin oluşturulması için bir çalışma ekibi oluşturan iki sendika görüşmelerde de ortak hareket edecekler. Bu adımın amacı taleplerin daha kuvvetli bir şekilde dile getirilmesi oldu. 

İki Sendikanın yer alacağı toplu iş görüşmelerine dair toplantı sürecinin ise ne zaman başlayacağı merak konusu. 

1 Haziran tarihine kadar tüm toplantılar yasaklandı. Bu süreçten sonra taşeron işçiler adına sürecin başlaması bekleniyor. 2021 TİS için kulislerde Haziran ayının son dönemi, Temmuz ayının ilk yarısı konuşuluyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@