2021 TİS Görüşmelerinde KİT Çalışanlarının Kadro Sorunu! Kadroya Alınacaklar Mı?

2021 yılında gerçekleştirilecek olan kamu işçileri görüşmelerinde üzerinde durulması beklenen başlıklardan bir tanesi, KİT'lerin kadro sorunu. Peki KİT'lerde çalışan personeller 2021 TİS ile kadroya alınacaklar mı?

2021 TİS Görüşmelerinde KİT Çalışanlarının Kadro Sorunu! Kadroya Alınacaklar Mı?

Kamuda çalışan 700 bin kadrolu işçi için Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri önümüdeki günlerde başlayacak. 

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin'in ilk TİS görüşmesi olacak toplantılar öncesinde Hak İş ve Türk İş Sendikası ortak hareket edeceklerini açıkladılar. İşçilerin mali ve sosyal haklarını yeniden belirleyecek olan toplantılar da KİT çalışanlarının durumunun da gündeme gelmesi bekleniyor. 

KİT ÇALIŞANLARIN KADRO TALEBİ 2021 TİS GÖRÜŞMELERİNDE

KİT'lerde çalışan personeller uzun süredir kadroya alınmaya bekliyorlar. Kadro konusunda uzun zamandır adım atılmamış olması ise 2021 TİS görüşmelerinin daha önemli olmasını sağlıyor. Bu süreçte başta KİT’ler olmak üzere, halen kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işverenlerin yanında çalışmakta olan işçiler ile danışmanlık hizmetlerinde çalışan tüm işçilerin de sürekli kadroya geçirilmelerini talep ediyorlar. 

Geçmiş dönemde kadroya alınmaları kararlaştırılan ancak halen kadro alamamış olan çalışanlar önümüzdeki 2021 TİS görüşmelerinden umutlular. 

Konuya ilişkin Milliyet'ten Cem Kılıç, KİT çalışanlarının durumuna dair açıklamalarda bulundu. Son yazısında KİT çalışanlarının kadroya alınma sürecine ilişkin atılabilecek adımları değerlendiren Cem Kılıç, halen kadro alamayan işçilerin kadro talep ettiklerini bildirdi.

İşçilerin ümitlerini yitirmek üzere olduklaırnı ifade eden Kılıç 2021 toplu sözleşme görüşmelerinde konunun gündeme alınmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

Kılıç yazısında kadro bekleyen işçiler adına "Başkan Ramazan Ağar aslında kadroya geçişin mimarı. Kendi sendikası Yol İş’in hukuk mücadelesi aslında bugünleri hazırladı. Kazandıkları davalar ile sadece Yol İş üyeleri değil, emsal olmaları bakımından yüzbinlerce taşeron çalışanı kadrolarına kavuştu. Başkanın şimdiki isteği ise geride kalanlarında kadroya geçmesi ve artık kamu sektöründe taşeron çalışmanın ortadan kalkması." ifadelerine yer verdi. 

2021 yılında 700 bin işçinin yeni dönem mali hakları ile yeni dönem sosyal haklarının yeniden belirleneceği 2021 TİS görüşmelerinin Haziran sonu yada Temmuz başı gibi başlaması bekleniyor. Görüşmelerin ise Ağustos ayından önce neticelenmesi öngörülüyor. 

Yorumlar (1)
Leyla 3 gün önce
Typ okullarda temizlik personeli olarak çalışıyorum bizleerde verilmeli sesimizi duyun Allah rızası için

Gelişmelerden Haberdar Olun

@