TBMM 60 KPSS Puanıyla Memur Alıyor! İşte İlan Edilen Şartlar

TBMM 60 KPSS puanıyla memur alımı yapacağını ilan etti. Başvuru şartlarını sağlayan adayların başvurularının ardından sınav usulü ile yapılacak memur alımlarına dair TBMM tarafından başvuru kılavuzu yayımlandı. İşte ilana dair tüm merak edilenler.

TBMM 60 KPSS Puanıyla Memur Alıyor! İşte İlan Edilen Şartlar

TBMM Başkanlığı resmi internet sitesinden kamu personeli alımı için bir duyuru yayımladı. Kadrosunda bulunan eksik pozisyonlarda personel alımı yapacağını duyurulan TBMM Başkanlığı, istihdam edilecek personellerin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatında görevlendirileceğini bildirdi. 

Peki TBMM Başkanlığı tarafından yayımlanan personel alımı hangi kadrodan olacak? İlana kimler hangi şartlarda başvuru yapacak? Kaç personel alımı yapılacak? Alımlar için adaylar ne zaman başvuru yapacak? Tüm bu soruların yanıtları Kamu Gündemi aracılığıyla sizlerle. 

TBMM PERSONEL ALIM İLANI

TBMM Başkanlığı yapılacak olan alımların memur kadrosundan olacağını duyurdu. KPSS 2019 ve KPSS 2020 puan sıralaması esasına göre yapılacak olan memur alımları kadrolu statüde olacak. İlana ise lisans düzeyinden eğitim veren adaylar başvuru yapabilecek. 

Alımı yapılacak kadro için belge şartı açıklayan TBMM Başkanlığı adaylardan, "Lisans veya lisans üstü öğrenimde Osmanlı Arşiv Metinleri, Osmanlı Paleografyası veya Yazma Eserlerden Örnek Metinler derslerinden birini almış olduğunu belgelemek." şartını sağlamalarını istedi. 

Bu şartları sağlayan adaylar arasından ise 10 personel istihdam edilecek. 

Alımlara Dair Tablo

ADAYLARIN 60 PUAN ALMIŞ OLMALARI GEREKİYOR

TBMM memur alım ilanı için adayların ÖSYM Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) katılmış olmaları ve ilgili puan türünden en az 60 puana sahip olmaları isteniyor. Adaylar 2020 ve 2019 KPSS puanlarıyla başvuru yapabilecekler. 

KPSS puan şartının dışında adayların; T.C. vatandaşı olmak, erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmamak, kamu haklarından mahrum olmamak, görevine engel sağlık sorunu olmamak, güvenlik soruşturması sonucu olumlu olmak şartlarını sağlamaları isteniyor. 

Sınav şekli

TBMM Başkanlığı sınav şekline ilişkin açıklamasında, "Sınavın yazılı aşaması için, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) 2019-2020 yıllarında gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavlarının (KPSS) sonuçları esas alınacaktır. Kadro unvanlarına göre KPSS’den en yüksek puan alan adaydan başlanarak duyurulan kadroların üç katı aday (son sıradaki adayla aynı puana sahip olan diğer adaylar dâhil) sözlü sınava alınacaktır." açıklamasında bulundu. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

TBMM memur alımı başvuru işlemleri 19 Nisan tarihinde başladı. Başvurular 3 Mayıs tarihine kadar devam edecek. İlana başvuruda bulunacak adaylar e-Devlet üzerinden başvurularını yapacaklar. 

İlana dair başvuru kılavuzu için TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@