PTT Postacı Kadrosuna Kimler Başvuru Yapabilir, Şartlar Neler? 2021'de Alım Olacak Mı?

PTT postacı kadrosunda çalışmak isteyen adayların öğrenim şartı, sağlık şartı, KPSS şartı ve Postacı kadrosu için özel şartları sağlamaları gerekiyor. Peki kimler hangi koşullarda Postacı olabilir? PTT 2021 yılında personel alımı yapacak mı? İşte bilinmesi gerekenler.

PTT Postacı Kadrosuna Kimler Başvuru Yapabilir, Şartlar Neler? 2021'de Alım Olacak Mı?

On binlerce aday 2021 yılında PTT'den personel alımı yapmasını bekliyorlar. Adayların merakla bekledikleri alımlarda öne çıkan iki kadro bulunuyor. Bu kadroların birincisi gişe personeli kadrosu olurken adayların talep listesinde Postacı pozisyonu ikinci sırada. 

Yakından takip edilen PTT Postacı alım ilanlarına dair bilinmesi gerekenler ve kadroya ilişkin son gelişmeler haberimizde. 

PTT PERSONEL ALIM İLANLARINA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Öncelikle adayların bilmeleri gereken ilk husus 2021 yılı için henüz resmi açıklama gelmedi. Ancak kurumun daha önceki dönemde yaptığı alımlara bakılarak 2021 yılında personel alımı olması durumunda talep edilecek başvuru koşullarını sizlerle paylaşıyoruz. 

PTT personel alımlarında kurum adayların sağlamaları gereken şartları iki aşamada açıklıyor.

Birinci aşama tüm PTT personel alım ilanları için geçerli olan ve tüm kadrolar için ortak genel koşullardan oluşuyor. Her adayın genel başvuru koşullarını sağlaması gerekiyor. Genel başvuru koşullarını sağlayan adaylar daha sonra hangi kadro için PTT'ye başvuruda bulunacaksa o kadroya dair belirlenen özel şartlara bakacaklar. İkinci aşama kadrolar için belirlenen mesleki şartlardan oluşuyor. Adayların PTT'de çalışabilmeleri için bu şartları sağlamaları gerek. 

PTT Personel Alımlarında Genel Şartlar

Türk vatandaşı olmak.

18 yaşını tamamlamış, 35 yaşını doldurmamış olmak.

Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.

Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak.

Yurtiçinde ve yurtdışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek beden veya akıl hastalığı bulunmadığını resmi sağlık kurulu raporu ile belgelemek.

Başka kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurum veya kuruluşundan emekli olmamak.

PTT tarafından belirlenecek KPSS şartını sağlamak (KPSS şartı yeni uygulanacak şartlar arasında yer alıyor)

POSTACI ALIMI İÇİN ÖZEL ŞARTLAR

Yukarıda yer alan genel başvuru şartlarını sağlayan adaylar, Postacı kadrosuna başvuruda bulunmak isterlerse aşağıda yer alan özel koşulları da sağlamak zorundalar. İşte postacı alımında talep edilmesi muhtemel özel şartlar. 

Önlisans veya lisans mezunu olmak. 

Erkeklerde en az 168 cm bayanlarda en az 160 cm boyunda olduğunu, kilo ile boy arasındaki farkın 15’ten fazla olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemek.

B sınıfı sürücü ehliyetine sahip olmak. 

2021 YILINDA ALIM OLACAK MI?

PTT uzun zamandır personel alım ilanını yayımlayamayan kurumlardan bir tanesi. 20223 yılı hedefleri bulunan ve kadrosunu güçlendirmek isteyen PTT'nin pandemi şartlarının uygun duruma gelmesi durumunda alım yapması bekleniyor. 

Yorumlar (1)
Nuri taşkın 6 gün önce
PTT çalışmak istiyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@