Nasıl Nikah Memuru Olurum? Aylık Ne Kadar Maaş Alırım?

İş arayan adayların değerlendirebileceği mesleklerden bir tanesi de Nikah Memuru kadrosu. Belediye birimlerinde çalışan nikah memurları hem görevleri, hemde çalışma sistemleri ile dikkat çekiyorlar. Peki nikah memuru nasıl olunur? İşte Nikah Memuru olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler.

Nasıl Nikah Memuru Olurum? Aylık Ne Kadar Maaş Alırım?

Kamuda çalışmak isteyenler daha az duyurulan kadrolara da ilgi gösteriyorlar. Adaylar için bu tür seçenekler arasında yer alan kadrolardan bir tanesi de Nikah Memuru pozisyonu. Peki kimler nasıl Nikah Memuru olabilir? Nikah Memuru olmak için nereye nasıl başvuru yapılır? Hangi ilanlar takip edilir? İşte bu soruların yanıtları. 

NİKAH MEMURU NASIL OLUNUR?

Nikah memuru kadrosu yada diğer adıyla evlendirme memuru olmak için iki yöntem var. Birincisi belediyelerin doğrudan personel alım ilanı yayımlaması ve başvuruların doğrudan bu kadro için yapılması. 2021 yılının ilk dönemlerinde bazı belediye başkanlıkları evlendirme memuru alımları için doğrudan ilanlar yayımladılar. 

Adaylar kendi il ve ilçe belediye başkanlıklarının bu duyurularını takip etmesi gerekir. 

Belediye memuru olmak için bir diğer yöntem ise kurum içi atama. Belediye bünyesinde farklı bir memur kadrosunda bulunan personeller gerekli yasal süreci izleyip unvan değişikliği ile evlendirme memuru olabilirler. Ancak belediyeler personeller ihtiyaçlarını genellikle doğrudan alım ilanları ile tamamlıyorlar. 

NİKAH MEMURUNUNUN GÖREVLERİ NELER?

Nikah memuru olmak isteyen adaylar aşağıda yer alan görevleri yürütürler. 

"Evlenmek için başvuruda bulunan çiftlerin başvurularını kabul etmek. Evlilik dosyasını önceden hazırlamak. Çiftlerin belirlemiş olduğu nikah törenine katılıp nikahlarını kıymak. Önceden hazırlanmış olan aile cüzdanını nikah töreni ardından çiftlere teslim etmek. Nikahın kıyıldığına dair resmî belgeleri nüfus müdürlüğüne teslim edip kütüğe kaydedilmesini sağlamak."

EVLENDİRME MEMURU OLMAK İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREK?

Evlendirme memuru, nikah memuru olmak isteyen adayların öncelikle tüm kamu kurumlarına alınan personellerin sağlamaları gereken ortak koşulları sağlıyor olmaları gerek. 657 sayılı Devlet Memuruları Kanunun 48. maddesinde yer alan koşulları sağlamaları gerek.

Bunun dışında tüm belediye memuru alım ilanlarında KPSS şartı bulunmakta. Adayların belediyenin ilan ettiği KPSS şartını da sağlamaları gerekiyor. 

Bu koşulların dışında kadroya özel şartlarda bulunmakta. Bazı belediye başkanlıkları memur alımlarında yaş şartı uygulamazken bazı belediyeler 35 yaş şartıyla alım yaparlar. Yine bazı belediye başkanlıkları en az lise mezunu memur alımı yapacağını ilan ederken bu koşul başka bir belediyede önlisans ve lisans olarak uygulanabilir. 

Belediye Memuru alım ilanlarını takip edebilmek için Uygulamamızı Telefonunuza İndirebilirsiniz

Android Uygulamız Telefona İndirmek için TIKLAYIN

İos Uygulamamız Telefona İndirmek için TIKLAYIN

Huewai Uygulamamız Telefona İndirmek için TIKLAYIN

AYLIK MAAŞLARI KAÇ TL?

Belediyelerde çalışan personellerin maaşları değişkenlik göstermektedir. her belediye kendi özgü ücretlendirme sistemi uygulamakta bazı belediyelerde aylık ücret çok yüksek olabilmekte. 2021 yılında memurlara yapılan son zamların ardından belediye memurları en düşük 3.500 TL ile 5.000 TL arasında maaş alıyorlar. Ancak bu maaşlar daha da yüksek olabiliyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@