İçişleri Bakanlığı 2021 Yılı 110 Kaymakam Alımı Sınav Duyurusu Yayımlandı

İçişleri Bakanlığı 2021 yılı Kaymakam alımı sınav duyurusunu yayımladı. Bakanlık duyurusunda kaymakamlık sınavına kimlerin ne zaman ve hangi şartlarda başvuru yapabileceğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı 2021 Yılı 110 Kaymakam Alımı Sınav Duyurusu Yayımlandı

İçişleri Bakanlığı, Resmi Gazete ve sitesinden yayımladığı kaymakamlık sınavı başvuru kılavuzunda, Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı’na 110 (yüz on) kaymakam adayı alınacağını ilan etti. Başvuru aşamalarına dair bilgi veren Bakanlık adayların neler yapması gerektiğini ilan etti. 

110 KAYMAKAM ADAYI ALINACAK

Kaymakamlık sınavına katılacak adayların sağlamaları gereken koşulları kılavuzda tek tek bildiren İçişleri Bakanlığı, adayların üniversitelerin ilan edilen lisans bölümlerinden mezun olmaları gerektiğini ilan etti. Duyuruya göre alımlar için en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden mezun olan adaylar başvuru yapabilecek. 

Bu bölümlerin dışında ayrıca üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olan adaylar da 110 kaymakam alımı için başvuru yapabilecekler. 

KAYMAKAMLIK SINAVINA GİRİŞ ŞARTLARI

İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık sınavına katılacak adaylar "1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nun 2 ve 2/A, 657 sayılı DMK’nın 48/A, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 274/A ve Kaymakam Adayları Yönetmeliği’nin 5. maddelerinde "yer alan şartları yerine getirmeleri gerek. 

Kaymakamlık Yaş Şartı

kaymakam olabilmek için adayların 35 yaşını doldurmamış olmaları gerek. 

Diğer Şartlar

Askerlikle ilişiği bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

BAŞVURU VE SINAV İŞLEMLERİ

Kaymakamlık sınavına katılacak olan adaylar için bakanlık sınavın 10 Temmuz 2021 tarihinde düzenleneceğini ilan etti. 100 sorudan oluşan sınav için 150 dakika süre verilecek. Adaylar kaymakamlık sınavı başvurularını 26 Mayıs ile 2 Haziran tarihleri arasında yapacaklar. Başvurular ÖSYM sitesi üzerinden yapılacak. 

Başvuru kılavuzu için TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@