Emniyet 2021'de Binlerce Bekçi, Polis, PÖH, Komiser Yardımcısı Alımı Yapacak

2021 yılında EGM bünyesinde polis, bekçi, komiser yardımcısı alımları yapılacak. Sadece Polis Memuru ve Komiser Yardımcısı kadrosuna yapılacak personel alımlarında kontenjan 12 bine yakın seviyede. Bekçi alımı yapması beklenen EGM'nin yıl içinde ayrıca ihtiyacı olması durumunda sivil memur alımları da yapacağı tahmin ediliyor.

Emniyet 2021'de Binlerce Bekçi, Polis, PÖH, Komiser Yardımcısı Alımı Yapacak

Emniyet Genel Müdürlüğü yaz ve sonbahar döneminde 2021 yılı personel alım ilanlarını yayımlayabilir. 

Kurumdan resmi açıklama gelmese de EGM'nin önümüzdeki dönemlerde yeni ilanlar yayımlaması bekleniyor. Alım yapılacak kadrolar, alımların nasıl yapılacağı ve ilanların ne zaman duyurulacağını ise haberimizde değerlendirdik. 

EGM 2021 YILI PERSONEL ALIM İLANLARI

Emniyet Genel Müdürlüğü polis memuru, polis özel hareket, komiser yardımcısı, çarşı ve mahalle bekçisi alım ilanlarında kadro sayısıları değişiyor. Resmi açıklamaların yanında henüz detayları belli olmayan kadrolar için son gelişmeleri aktarıyoruz. 

11 Bin 837 Polis Memuru ve Komiser Yardımcısı Kadrosu

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne 2021 yılında ihdas edilen kadrolar ek düzenleme ile geçtiğimzi aylarda yenilenmişti. 

Şubat 2021 döneminde ilan edilen kadro ihdası ve atama izinleri bazı kurumlar için Mayıs ortasında yenilenmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine yapılacak alımlarda bu kapsamda yenilendi. Mayıs ortasında ilan edilen ek düzenleme kararı ile EGM için ilan edilen kadro sayısı 11 bin 837 kişi olarak duyuruldu.

Bu karar ile EGM 2021'de 11 bin 837 kişilik kadroya sahip oldu. Cumhurbaşkanlığı kararı kapsamında ilan edilen 2021 atama izni kararnamesinde, EGM bünyesine tahsis edilen atama izinlerinin açıktan atama yada nakil atama suretiyle yapılabileceği bildirildi. 

PÖH Alımı Nasıl Olacak?

EGM bünyesinde yapılacak muhtemel Özel Harekat Polisi alımları çok yüksek ihtimalle kurum içinden yapılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dışarıdan PÖH alımlarına dair açıklamasında, alımların genellikle EGM içinden olağını bildirdi. Bu kapsamda PÖH istihdamı aktif polis memurları arasından alınacak. 

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alım İlanı

Çağrı ve Mahalle Bekçisi alımları 2020 yılında yapılmadı. 2021 yılında EGM bünyesine yeni alımların olması bekleniyor. Henüz ne Bakan Süleyman Soylu'dan ne de kurum içinden bu yönde bir açıklama gelmedi. 2020 yılında tek bir için alım yapılmış olması ve uzun süredir alım olmaması nedeniyle 2021 yılında yeni duyuru bekleniyor.

Bekçi alımları için binlerce adayın merak ettiği bir diğer soru ise alımların ne zaman yapılacağı. 

Kulislerde sonbahar döneminde ilan yayımlanması ve başvuruların alınmasına dair değerlendirmeler yapılıyor. Polis Akademisi Başkanlığı'nın pandemi sürecinin etkilerine göre önümüzdeki aylarda ilanı duyurabileceği ve başvuruları da ilandan sonraki süreçte yaz sonuna doğru alabileceği ifade ediliyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@