Adaylar Sık Sık Karşılaşıyorlar! Gerçekten KPSS'siz Memur Olunur Mu?

KPSS'ye girmemiş olan adaylar memur olma ilanları ile sık sık karşılaşıyorlar. Peki kamu kurumları gerçekten KPSS'siz memur alımı yapıyorlar mı? KPSS'siz memur alımı yapan kurumlar hangileri? Tamamını haberimizde değerlendiriyoruz.

Adaylar Sık Sık Karşılaşıyorlar! Gerçekten KPSS'siz Memur Olunur Mu?

Kamu Gündemi olarak memur olma hayali kuran adayların nasıl bir yol izleyeceğini aktarmaya devam ediyoruz: Bu haberimizde de KPSS'ye girmemiş adaylar için sık sık yayımlanan KPSS'siz memur alım ilanlarını inceledik. Adayların sıklıkla karşılaştıkları bu alımları sizler adına değerlendiriyoruz. 

KPSS'SİZ MEMUR ALIMI MÜMKÜN MÜ?

İnternet basınında adayların karşısına KPSS'siz memur alım ilanları çok sık çıkıyor. Özellikle bakanlıklara KPSS'siz memur alımı yapılacağı duyuruları ile Belediyelere KPSS'siz memur alımı yapılacağı ilanları mevcut. KPSS'siz memur alımları mümkün ve bu alanda kurumların ilanları bulunuyor. Ancak adayların bu ilanlara çok dikkat etmeleri gerekiyor. Zira KPSS'siz memur alımlarının birçoğu özel başvuru koşulu ile yayımlanır. 

Özellikle bakanlıklara KPSS puan şartı olmadan yapılan memur alımlarında adayların mesleki şartları sağlamaları istenir. Belediye memuru alım ilanların da bu özel şartlar mevcuttur ancak diğer kamu kurumlarına göre daha esnektir. 

KPSS'SİZ MEMUR ALIMLARINA BİRKAÇ ÖRNEK

KPSS'siz memur alımlarına en önemli örneklerden bir taneis Dışişleri Bakanlığı'nın duyuruları. Bakanlık farklı ülkelerin farklı şehirlerinde yer alan büyükelçilik ve başkonsolosluklara sözleşmeli sekreter alımı yapıyor ve bu alımların çok büyük kısmı KPSS'siz gerçekleştiriliyor. 

Bu kapsamda yayımlanmış ve halen başvuru süreci devam eden bir duyuru da bulunuyor. 

Dışişleri Bakanlığı Hannover Başkonsolosluğu’na sözleşmeli sekreter alımı yapacağını duyurdu. Bakanlık alımların T.C. vatandaşı olmak, 41 yaşını doldurmamış olamk, kamu haklarından yoksun olmamak, Bilgisayar kullanabilmek ve diğer genel şartların sağlanması ile yapılacağını duyurdu. İlanda yer alan özel şart ise adayların çok iyi derecede Almanca ve Türkçe biliyor olmaları şartı. Almanca bilmeyen adaylar bu ilana başvuru yapamazlar. 

BELEDİYELER KPSS'SİZ MEMUR ALIMI YAPAR

Belediye başkanlıkları zabıta memuru, itfaiye eri gibi alımlarını KPSS puan sıralaması esasına göre yapar. Bu alımlara başvuruda bulunacak olan adaylar belediyelerin ilanlarını günlük takip edebilriler. Bunların dışında belediyelere bağlı iştiraklerde KPSS'siz personel alımı için sık sık ilan yayımlarlar. Alımlarda birçok kadrodan olur. 

Kamugundemi.com - ÖZEL HABER

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@