2021 Yılı Açıktan PÖH Alım İlanı Olacak Mı? Başvuru Tarihleri ve Merak Edilenler

2021 yılında PÖH alımı olacak mı? Özel Hareket Polisi alım ilanları ne zaman yayımlanacak? İçişleri Bakanlığı EGM PÖH alımı hangi şartlara göre yapılıyor? PÖH olmak isteyenler için tüm bilinmesi gerekenler Kamu Gündemi'nde.

2021 Yılı Açıktan PÖH Alım İlanı Olacak Mı? Başvuru Tarihleri ve Merak Edilenler

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılacak yeni dönem personel alım ilanlarının bir kısmı Polis Akademisi Başkanlığı üzerinden gerçekleştirilecek. 

POMEM, PMYO PAEM kapsamında EGM bünyesinde polis olarak görev almak isteyen adayların bir diğer hayali ise PÖH alımları. Peki 2021 yılında açıktan, dış atama ile PÖH alımları yapılacak mı? PÖH olmak isteyenler adayların izlemeleri gereken yol haberimizde. 

PÖH ALIMLARI NASIL YAPILACAK?

Özel hareket polisi olmak isteyenler için süreç, normal polis alımları gibi işlemiyor. 

PÖH olmak isteyen adaylar için adayların öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis olmaları daha sonra EGM tarafından yayımlanacak duyuru kapsamında PÖH olmak için başvuru yapmaları gerekiyor.EGM PÖH alımlarını kurum içinden yapıyor. 

Açıktan PÖH Alımı Olacak Mı?

Emniyet Genel Müdürlüğü geçmiş dönemde PÖH alımlarını açıktan almıştu. Özellikle darbe sürecinden sonra polis açığının kapatılması adına PÖH alımları oldu. Ancak kadroların dolması ve ihtiyacın azalmasından sonra dışardan alımlar durdu. 

Sonuç Olacak

Bu kapsamda bundan sonraki dönemlerde Emniyet Genel Müdürlüğü'nün PÖH alımlarının kurum içinden yapılması bekleniyor. 

PÖH ŞARTLARI NELER?

PÖH alımları için kurum içinden yayımlanan son duyurularda adayların sağlamaları gereken şartlarda açıklandı. O duyurulara göre;

Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışan erkek personel olmak. Gönüllü ve istekli olmak. Başvuruda bulunan personelin asaletinin tasdik olması (komiser yardımcısı rütbesi hariç) Temel Özel harekat kursunu bitirip Özel Harekat birimlerinde göreve başladıktan sonra çeşitli nedenlerle branştan çıkarılmış olmamak. Son müracaat tarihi itibari ile Polis Memuru personel için 28 yaşından gün almamış olmak. Daha önce açılmış olan özel harekat kursundan idarece kabul edilebilir bir mazereti olmadan kendi isteğiyle ayrılmamış olmak. Son 3 yıl içerisinde kademe ilerlemesinin durdurulması veya ikiden fazla aylık kesimi cezası almamış olmak. Son 3 yıllık performans değerlendirme puanı çok iyi olmak. 

PÖH OLMAK İSTEYEN ADAYLAR NE YAPMALI?

Polis Özel Hareket olmak isteyen adaylar POMEM; PMYO ve PAEM kapsamında yapılack alımlara başvuruda bulunmalı. Polis olarak kurum bünyesinde görev almayı başaran adaylar daha sonra EGM tarafından yayımlanacak duyurular ile PÖH başvurusunda bulunabilecekler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@