2021 Kadın Bekçi Alımı Olacak Mı? 2021 EGM Bekçi Alımı Şartları

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 2021 yılında bekçi alımı yapması bekleniyor. Peki 2021 yılında kadın bekçi alımı olacak mı? Daha önce kadın bekçi alındı mı? İşte detaylar.

2021 Kadın Bekçi Alımı Olacak Mı? 2021 EGM Bekçi Alımı Şartları

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü 2020 yılı hariç olmak üzere uzun süredir düzenli bekçi alımı gerçekleştiriyor. 

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği. kadrosuna yapılan personel alımları sayısı sonrası Türkiye geneli bu kadroda görev alan personel sayısı 30 bin ile 35 bin arasına kadar yükseldi. İçişleri Bakanlığı'nın önümüzdeki dönem planlamasında bekçi kadrosunu güçlendirmeyi planladığı öngörülüyor. 

KADIN BEKÇİ ALIMI OLACAK MI?

Bu zamana kadar yapılan bekçi alımlarında adayların tamamı erkek oldu. EGM bekçi kadrosuna yapılan alımlarda adayların erkek olmasını talep etti. EGM bünyesine yapılan polis alımlarında kadın adaylar için ayrı kontenjanlar sağlanırken bekçi kadrosunda daha önceki dönemlerde kadın alımı olmadı. 

2021 yılı alımlarını bekleyen kadın adaylar için ise resmi açıklama yapılmadı. EGM'nin 2021 yılında bekçi alımı yapması durumunda alımları yine sadece erkek adaylar arasından yapacağı öngörülüyor. Bu kapsamda 2021 yılında kadın bekçi alımı beklenmiyor. 

KİMLER BEKÇİ OLABİLİR?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı için başvuruda bulunacak olan adayların sağlamaları gereken yaş, boy, kilo, sağlık ve mezuniyet şartları var. Belçi alımlarında adaylardan KPSS puan şartı talep edilmiyor ancak adayların en az lise mezunu olması isteniyor. Talep edilen tüm koşullar şunlar. 

"Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak, En az Lise ve dengi okuldan mezun olmak, (Önlisans ve lisans mezunları da başvuru yapabilir), 167 cm ve üzeri boya sahip olmak, Beden kitle endeksi 18 ve 27 arasında olmak, Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya engel teşkil edecek hukuki bir engeli olmamak, Yüz kızartıcı bir suça karışmamış olmak, Kamu haklarında mahrum olmamak, Kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak, 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak"

İlan için başvuruda bulunacak adaylar kendi yaşadıkları şehirler veya ilçeler için başvuru yapabilecek. Bekçi alımlarında ayrıca adayların askerlik görevini yerine getirmiş olmaları isteniyor. 

2021 YILI İÇİN İLAN NE ZAMAN YAYIMLANIR?

Erkek adaylar için bekçi alımı yapılması bekleniyor. Ancak ilan için henüz resmi açıklama gelmedi. Pandemi sürecinin etkilerinin azaltılması, EGM'nin kadro ihtiyacını belirlemesinin ardından sonbahar dönemi gibi ilanların duyurulabileceği değerlendiriliyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@