2021 EGM Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak? Muhtemel Başvuru Tarihleri, Şartlar, Sınav, Mülakat

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından 2021 yılında bekçi alımı yapılıp yapılmayacağı büyük merak konusu. Muhtemel EGM Bekçi Alımı durumunda alım ilanlarına kimler başvuru yapabilecek? Çarşı ve Mahalle Bekçisi nasıl olunur? 2021 yılı bekçi alımı şartları neler? İşte bekçi olmak isteyenlerin bilmeleri gereken tüm ayrıntılar.

2021 EGM Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak? Muhtemel Başvuru Tarihleri, Şartlar, Sınav, Mülakat

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı için bekleyen çok sayıda aday bulunuyor. Kamuda çalışmak isteyen ve bekçi olmanın hayalini kuran adaylar İçişleri Bakanlığı EGM tarafından ilanın ne zaman ve hangi şartlarda yayımlanacağını merak ediyorlar. Bekçi olmak isteyenler için hem bakanlığın talep ettiği, yaş, öğrenim ve diğer koşulları hemde adayların ne zaman başvuruda bulunup yazılı ve sözlü sınava ne zaman gireceğini ele aldık. 

2021 YILI BEKÇİ ALIMLARI NE ZAMAN?

Bekçi olma hayali kuranlar için en önemli soru ilanın ne zaman duyurulacağı. Bundan önceki süreçte yakın zamanda Polis Akademisi Başkanlığı tarafından sadece İstanbul için bir duyuru yayımlanmıştı. Adaylar tüm şehirler için ilan yayımlanmasını bekliyorlar. 

Alımların tüm şehirlerde ne zaman olacağına ilişkin ise İçişleri Bakanlığı'ndan duyuru bekleniyor. Ancak pandemi sürecinin olumsuz etkilerinin devam ettiği bu günlerde alımlara ilişkin resmi bir açıklama gelmedi. Salgın etkilerinin azalması sonrası bakanlığı ihtiyaçları doğrultusunda alımların yapılması bekleniyor. 

BEKÇİ ALIMLARI HANGİ KOŞULLARDA OLACAK?

2021 yılında yayımlanacak bekçi alım ilanlarıa başvuruda bulunmak isteyecek adayların sağlamaları gereken çok sayıda koşul bulunuyor. EGM bekçi alımlarında adayların yaş şartına, boy kilo şartına, sağlık şartlarına, öğrenim durumu şartlarına uymalarını talep ediyor. 

Bu kapsamda son yayımlanan bekçi alım ilanlarında adaylardan talep edilen koşulları sizlerle paylaşıyoruz. 

*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

*En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

*En az 167 cm boyunda olmak,

*Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.

Yaş Şartı

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak. 

Bu Şartların Dışında

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak, Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak, Memuriyete engel bir hali bulunmamak, Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

YAZILI VE SÖZLÜ SINAV

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımlarında adayların yazılı sınavdan başarılı olmaları gerekiyor. Başvuruların ardından bakanlık tarafından düzenlenen yazılı sınavda adayların yüksek puan almaları isteniyor. Yazılı sınav sonrası ise sözlü mülakat aşamasının da tamamlanması gerekiyor. 

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@