Yeni sistemle birlikte yastık altı altınlar ekonomiye kazandırılıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 1 Mart 2022 tarihinde başlatmış olduğu 'Altın Tasarruf Ekosistemi' tercih eden vatandaşların ilgisi günden güne artışa geçti.

Yeni sistemle birlikte yastık altı altınlar ekonomiye kazandırılıyor

Yeni sistemle birlikte yastık altı altınlar ekonomiye kazandırılıyor 

Yeni sistemle birlikte yastık altı altınlar ekonomiye kazandırılıyor - 85 milyon vatandaşın yastık altında bulundurduğu altınlar ekonomiye kazandırılarak karşılıklı kazan-kazan sistemi kuruldu. 1 Mart 2022'de başlayan 'Altın Tasarruf Ekosistemi' 23 Kasım 2022'ye kadar geçen süre içinde toplam 13 ton 513 kilogram altın toplandığı açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca, yastık altındaki fiziki altınlar ekonomiye kazandırılarak, altında dalgalanma ve akışın önüne geçiliyor. Hem devlet bütçesi hem de vatandaşların altına olan ilgisinin geri dönüşünde kolaylık sağlandı. 2021 yılı Kasım ayında başlayan enflasyon sonrası doların uluslararası alanda diğer ulusal para birimlerine karşı kurduğu etkin güç altın, gümüş ve dolar kurunun artmasına neden oldu. Türkiye'de bakanlık tarafından uzun uğraşlar sonucu ortaya koyulan çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.

Türkiye Ekonomi Modeli, Kur Korumalı Mevduat, Altın Tasarruf Ekosistemi ne daha niceleri direkt dolar, altın ve borsanın dengesiz ilerleyişinin önüne set kurdu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, resmi sosyal medya hesabı paylaşımında, 'Yastık altındaki fiziki altınları ekonomiye kazandırmak için 1 Mart 2022 itibarıyla başlattığımız Altın Tasarruf Ekosistemi’ne vatandaşlarımızın ilgisi artarak devam ediyor. Bu kapsamda, 23 Kasım 2022 tarihine kadar toplam 13 ton 513 kilogram altın toplanmıştır.

Vatandaşların ilgi gösterdiği sistem dikkat çekmeye başladı. Bakanlığın sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda, Darphane Çeyrek Altın Hesabında 267 kilo, banka altın değerlendirme sistemi kapsamında yaklaşık 6 ton 586 kilo ve refineriler aracılığıya 6 ton 660 kilo altın toplandığı aktarıldı.

Borsa İstanbul'da, Darphane Altın Sertifikası'nın ihracını gerçekleştirerek işleme açıldığı belirtildi. İhraç kapsamında, 5 ton altın karşılığı olmak üzere 500 milyon adet sertifika yatırımcılara sunuldu.

SONRAKİ HABER