Türk vatandaşlığı başvurusu ne zaman sonuçlanır, başvuru evrakları neler?

Türk vatandaşlığı için başvuru yapan bireyler, başvurusunun sonuçlanması için ne kadar süreye ihtiyaç duyulduğunu merak ediyor. Bu kapsamda Türk vatandaşlığı başvuru sonuçlanma süresini belirleyen kriterler bulunuyor.

Türk vatandaşlığı başvurusu ne zaman sonuçlanır, başvuru evrakları neler?

Türk vatandaşı olmak için başvurusunu yapanlar başvuru süreçlerini takip ederken geçecek süreyi merak ediyor. Başvurunun yapıldığı şehre göre başvuru sonuçlanma süresi değişiklik gösterirken büyük şehirlerde yoğunluğun daha fazla olduğu biliniyor. Dolayısıyla büyükşehirler için başvuru sonuçlanma süresi de daha uzun oluyor. Başvuru sebebine bağlı olarak başvurusunun sonuçlanma süresi de değişiyor. Evlilik yoluyla ya da gayrimenkul satın alarak vatandaşlık başvurusu yapmış olanlarda süre değişiklik gösteriyor. Öte yandan başvuru sahibinin evrakları doğru ve eksiksiz hazırlamış olduğu taktirde süreç daha da kısalabiliyor ve avukat ile yapılan vatandaşlık başvuruların daha hızlı sonuçlandığı biliyor. 

TC VATANDAŞLIĞI BAŞVURU SÜRECİ

  • Türk vatandaşlığı başvuru koşulları şu şekildedir:
  • Vatandaşı olduğu ülkenin kanunları kapsamında ergin birey olması,
  • Vatansız olanlar için ise 18 yaşından büyük olması,
  • Ayırt etme gücüne sahip olan bireyler,
  • Başvuru tarihinden önce minimum 5 sene yasal olarak Türkiye’de ikamet etmiş olmak, 
  • Gayrimenkul satın almak ya da iş yeri açıp Türk vatandaşı istihdam etmek gibi Türkiye’ye yerleştiğini belli eden bir davranışta bulunmak,
  • Başvuru sahibinin toplum sağlığını tehdit edecek bir hastalığı olmamak,
  • Yeterli miktarda Türkçe biliyor ve konuşabiliyor olmak,
  • Türkiye’de hayatını sürdürebilecek miktarda gelire sahip olmak,
  • Milli güvenlik ve kamu düzenine karşı tehdit içerenlerin başvuruları kabul edilmemektedir.

Türk vatandaşlığı başvurusu ne zaman sonuçlanır, başvuru evrakları neler?

 

TC VATANDAŞLIK BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Türk vatandaşlığı başvuru merkezi, başvuru sahibinin ikamet bölgesi içerisindeki İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü olarak belirlenmiştir. Yurt dışından başvuru yapacak olanlar ise, dış temsilcilikler ya da özel vekaletname aracılığı ile başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Vatandaşlık başvurusu şahsen yapılmalıdır. Posta yoluyla yapılan başvurular onaylanmamaktadır.

TC VATANDAŞLIK BAŞVURUSU NASIL SORGULANIR?

Türk vatandaşlığı başvuru durum sorgulaması için izlenmesi gereken adımlar şöyle listelenmiştir;

''https://www.nvi.gov.tr/'' adresine giriş yapılmalıdır. Menüden e-hizmetler seçilmeli, E-sorgulamalar butonuna tıklanarak listelenen sorgulama işlemleri arasından Vatandaşlık Başvurusu Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Başvuru numarası ve doğum tarihi yazarak başvuru durumu sorgulaması yapılmaktadır.

SONRAKİ HABER