Tüketicilere müjdeli haber! Artık 30 bin TL'ye kadar olan ürünler için başvuru yapılabilecek

Ticaret Bakanlığı tarafından alınan yeni kararla birlikte Tüketici Hakem Heyeti üst sınır tutarını güncelledi.

Tüketicilere müjdeli haber! Artık 30 bin TL'ye kadar olan ürünler için başvuru yapılabilecek

Günümüzde birçok kişi aldığı üründen memnun kalmamakta ve satıcı firma ile arasında bazı sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunların giderilmesi için oluşturulan kurum sayesinde vatandaşlar şikayetlerini dile getirerek sorunun çözülmesi için başvuruda bulunabiliyor. Satıcı firma ile tüketiciler arasında yaşanan bu sorun nedeniyle bazı durumlarda büyük mağduriyetler ortaya çıkabiliyor. Yüksek maliyetlerdeki ürünlerin de bu durum içerisine girmesiyle birlikte haklarını aramak ve iade gibi işlemlerini gerçekleştirebilmek için kuruma başvuruda bulunuyor.

30 Bin TL'ye Yükseltildi

Bugün Resmi Gazete'de yayınlanan yeni kararla birlikte Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda üst sınır 15 bin 430 liradan 30 bin liraya yükseltildi. Tüketici Hakem Heyetine başvuran kişiler tarih ve sırasına göre en geç 6 aya kadar başvuruları sonuçlandırılacak. 

Tüketicilere müjdeli haber! Artık 30 bin TL'ye kadar olan ürünler için başvuru yapılabilecek

27 Kasım 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanan Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği yürürlükten kaldırılarak, yeni bir yönetmelik yayınlandı. Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre bazı kararlar değişti. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte artık başvuru üst limiti 30 bin TL olarak belirlendi. Kurum tarafından yapılacak ürünlerin fiyatları artık 30 bin TL'ye kadar çıkabilecek. Son zamanlarda tüm ürünlerin fiyatlarının artması nedeniyle birçok kişi üst sınır nedeniyle başvurularını gerçekleştirememekteydi. Gelen talep üzerine yapılan değişiklik sonrasında ürünler ve alınan hizmet için gerekli işlemler anında internet veya kurum şubeleri üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Başvurular Nereden Yapılıyor?

Tületici Hekem Heyeti'nin üst sınırı artmasıyla birlikte mağduriyet yaşayan tüm kişiler başvurularını yapmaya başladı. 1 Ekim tarihiyle birlikte yürürlüğe girecek olan karar sayesinde 30 bin TL'ye kadar olan ürünlerde kurumlara başvurulabilecek.

Başvurular doğrudan yapılabileceği gibi, e-devlet üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi ile de yapılabilecek. Vatandaşlar e-devletten "Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi" sayfasına giriş yaparak işlemlerini online olarak yapabiliyor.