Torba kanun teklifinde son noktaya gelindi! 2 bin TL altı 6 milyon dosya kapatılacak

Türkiye'de daha önce Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve sonrasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan torba kanun teklifinde son noktaya doğru ilerleniyor. Torba kanun teklifinde son noktaya gelindi! 2 bin TL altı 6 milyon dosya kapatılacak

Torba kanun teklifinde son noktaya gelindi! 2 bin TL altı 6 milyon dosya kapatılacak

Torba kanun teklifinde son noktaya gelindi! 2 bin TL altı 6 milyon dosya kapatılacak - Türkiye'de daha önce Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve sonrasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan torba kanun teklifinde son noktaya doğru ilerleniyor. Dar gelirli aileleri ve icralık olan vatandaşları rahatlatacak olan düzenleme de son noktaya doğru geliniyor. Buna göre ise icra takipleri ve haciz işlemleri başlatılan 2 bin TL altında olan 6 milyon dosyanın tasfiye edileceği açıklandı. Buna göre ise yapılan düzenlemede; elektrik, su, doğalgaz ve telefon gibi birçok temel ihtiyaç arasında yer alan sözleşmelerden kaynaklı borçlar kapsanacak.

KYK KREDİ BORÇLARINDA FAİZLER TEMİZLENİYOR

Türkiye'de bir dönem milyonlarca vatandaş tarafından görüş bildirilen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) kredi borçlarına ait enflasyon farkları da silinecek. Bu doğrultuda, öğrencilerden alınan kredi tutarı geri ödenecek. Düzenlemeden ise yaklaşık 3 milyon gencin yararlanması bekleniyor.

HEM ÇALIŞANA HEM İŞVERENE DESTEK GELİYOR

Türkiye'de yeni dönemde işverenlere sağlanacak olan yeni destekler de torba teklifte yer alacak. Buna göre ise çalışana verilen elektrik ve doğal gaz desteklerinin bin TL'ye kadar olan kısmı vergilerden ve sigorta prim kesintilerinden muaf olacak. Aynı destek personele yol ve yemek yardımlarını nakit olarak veren işletmeler için de geçerli sayılacağı bildirildi. 

OTOMOBİL SATIŞLARINDA ALDATMACALARA SON

Torba yasa teklifi içerisin de ikinci el araç satışlarında yaşanan usulsüzlüğe karşı verilen cezanın da arttırılması olacak. Bu düzenlemede araç satışlarında 6 ay ve 6 bin kilometre sınır şartını aldatmacalar ile delmeye çalışacak olan kişilere de 300 bin TL ceza verilecek.

Düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis Başkanlığı'na sunulması beklendiği ifade edildi. 

kamugundemi.com

SONRAKİ HABER