Tarım ve Orman Bakanı açıkladı! Çiftçi Kayıt Sisteminde yeni dönem başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığına, e Devlet üzerinden Çiftçi Kayıt Sistemi'ne 28 bin 172 başvuru yapıldığı yeni dönem ile birlikte yeniliklerin geleceği açıklandı. Çiftçi Kayıt Sistemi'nde yeni dönemde neler olacak?

Tarım ve Orman Bakanı açıkladı! Çiftçi Kayıt Sisteminde yeni dönem başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığına, e Devlet üzerinden Çiftçi Kayıt Sistemi'ne 28 bin 172 başvuru yapıldığı yeni dönem ile birlikte yeniliklerin geleceği açıklandı. Çiftçi Kayıt Sistemi'nde yeni dönemde neler olacak? İşte detaylar...

Bakanlığın resmi sosyal medya hesabından sabah saatlerinde duyurulan bilgilere göre, yeni sisteme giriş için e-Devlet'te adım adım tüm aşamaları aktaran bilgiler paylaşıldı. Çiftçi Kayıt Sistemi, vatandaşlarımızın sigortalarını belirleyecek ileri alanda emekli olabilmek için sigortalı olacakları sistemdir. 

Son 24 saat içerisinde ÇKS'ye 28 bin 172 başvuru yapıldığı oluşturulan 31 bin 644 ÇKS belgesi olduğu aktarıldı. 

''ÇİFTÇİMİZ, e-DEVLET KAPISINA KENDİ KİMLİK BİLGİLER VE ŞİFRESİ İLE GİRİŞ YAPAR''

Bakanlık tarafından yapılan resmi açıklama ile birlikte Çiftçi Kayıt Sistemi'ne yapılan başvuru dönemine ilişkin yeni bilgiler:

''Çiftçimiz, e-Devlet Kapısına kendi kimlik bilgileri ve şifresi ile giriş yapar. Hizmeti kullanabilmek için arama kısmına 'ÇKS' yazılır. Çiftçi Kayıt Sistemi Kayıt Yenileme Başvurusu (Gerçek Kişi/Tüzel Kişi) hizmeti seçilir. Açılan ekranda ilk başvuruyu yapmak için 'Yeni Başvuru' butonuna tıklanır. Aydınlatma metni okunur ve aşağıda bulunan 'Onaylıyorum' kutusu işaretlenerek 'Devam Et' butonuna tıklanır. Açılan sayfada ÇKS sistemindeki kayıtlı bilgiler görüntülenir ve iletişim bilgileri kontrol edilir. İhtiyaç halinde bu ekran güncellenir. Kayıtlı araziler görüntülenir ve gerekirse ürün bilgileri 'Ürün Bilgisi Değiştir' butonu ile güncellenir. Son ekranda başvuruya ait tüm bilgiler görüntülenir. Başvuruya ait ilk destek ödemesinden mahsup edilecek başvuru ücreti görüntülenerek onaylanır ve başvuru tamamlanır. Tamamlanan başvuruları görüntülemek için 'Başvuru Listesi' butonuna tıklanır. Başvuruların listelendiği ekrandaki 'Başvuru Durumu' sütununda başvurunun durumu görüntülenebilir. Tamamlanan başvurular İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin değerlendirilmesi aşamasına geçer.'' ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık sosyal medya hesabından paylaştığı yeni bilgiler ile birlikte yeni sistemin başladığı, ÇKS'ye nasıl başvuru yapılacağına dair tüm detayları adım adım aktardı. Bilgiler odağına tüm çiftçilerimizin garantisi olan çalıştıkları alanı sigortalan belgenin niteliği alınırken zorluk yaşayan vatandaşlarımıza e-Devlet sistemi üzerinden nasıl başvuru yapılacağına ilişkin tüm detaylar verildi.