Tarım Kredi borçluların yapılandırma sürelerini uzattı

Tarım Kredi Kooperatifleri, 31 Aralık 2020'de takip altına alınan borçluların yapılandırma sürelerini 31 Aralık 2022'ye ertelediğini duyurdu.

Tarım kredi borçların yapılandırma sürelerini uzattı

 Tarım Kredi Kooperatifleri, 31 Aralık 2020'de takip altına alınan borçluların yapılandırma sürelerini 31 Aralık 2022'ye ertelediğini duyurdu. Vatandaşların ekonomik dar boğaz içerisinde olduğu bu dönemde yapılandırmalar salgın dönemi yılının son gününde başlayarak uzun bir dönemi kapsamaktaydı. Ama hayal ile gerçek arasında bağın uçurum olması nedeniyle yapılandırılan borçların ödenmesi güçlendi. Tarım Kredi aldığı karar sonrası yıl sonuna kadar ertelediğini açıkladı.

Tarım Kredi, 31 Aralık 2020 tarihi ve eski dönemi içeren vadeli borçların tek sefer de ödenmesi sağlanırsa mevcut birikmiş temerrüdün faizlerinin hepsinin silineceğini vurguladı. Vatandaşlara müjde niteliğinde bugün duyurulan haber sonrası yapılandırılan borçların ödenmesi dahilinde ana paranın ne kadar düşeceğini öğrenmek için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında sıralar oluşmaya başladı.

60 AYA KADAR FAİZSİZ TAKSİT

Eski mevcut fark etmeksizin borçlarını tek sefer de kapatacak kişilerin bütün faizlerini sileceğini duyurdu. Ekonomik sorun çeken ortaklara yeni yöntem sunuldu. Yüzde 30 peşinat ödenmesi halinde 60 aya kadar faizsiz taksitlendirme ile birlikte ortaklara borçlarını ödeyebilme imkanı sunuldu. Tarım Kredi tarafından yapılan açıklamada yer verilen ifadeler:

''2017 ve daha eski vadeli kredilerin temerrüt faizinin tamamı silinmekte ve bu kapsamda hesaplanacak yeni borç tutarı, hiç peşinat ödenmeksizin 24 aya kadar, yüzde 10 peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar, yüzde 20 peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar, yüzde 30 peşinat ödenmesi halinde ise 60 aya kadar faizsiz taksitlendirilmektedir. 2018-2020 vadeli kredilerde yapılandırma tarihindeki borç tutarı, yüzde 10 peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar, yüzde 20 peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar, yüzde 30 peşinat ödenmesi halinde ise 60 aya kadar faizsiz taksitlendirilebilmektedir. Yapılan ilave düzenlemeyle 2018-2020 vadeli kredilerde yapılandırma tarihindeki borç tutarındaki birikmiş temerrüt faizinin yüzde 50'si silinerek, yüzde 40 peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar, yüzde 50 peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar, yüzde 60 peşinat ödenmesi halinde ise 60 aya kadar faizsiz taksitlendirilebilme imkanı sunan yeni bir ödeme kolaylığı daha getirilmiştir.'' ifadeleri kullandı.

31 Aralık 2020'de takip altına alınan borcu olan ortakların yapılandırma süreleri 31 Aralık 2022'ye kadar uzatıldığı, takipte olan borçluları Tarım Kredi Kooperatiflerine beklenildiği bildirildi.

SONRAKİ HABER