Son dakika duyuruldu! 2 bin TL altı ve pandemi dönemi cezaları tek kalemde siliniyor

Türkiye'de Meclis'ten geçtiğimiz günlerde geçen torba yasa ile birlikte borçlara düzenlemeler geldi.

Son dakika duyuruldu! 2 bin TL altı ve pandemi dönemi cezaları tek kalemde siliniyor

Son dakika duyuruldu! 2 bin TL altı ve pandemi dönemi cezaları tek kalemde siliniyor - Türkiye'de Meclis'ten geçtiğimiz günlerde geçen torba yasa ile birlikte borçlara düzenlemeler geldi. Bugün yapılan açıklamalar doğrultusunda da KYK kredi borç faizlerinin silineceği ve faizlerin silinmesi sonrasında da yeni borçlar erişime resmen açıldı. KYK kredi borç faizlerinin silinmesi sonrası 2 bin TL altı icralık borçlar için de araştırma başladı.

GİB tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı Resmi Gazete'de tahsilat genel tebliğleri yayımladı ve yürürlüğe girdi. Düzenleme sonrasında ise maske başta olmak üzere salgının da yayılmasını önlemek adına alınan tedbirlere uymayan kişilere de 11 Mart 2020 ve 9 Kasım 2022 tarihleri arasında verilen para cezalarının silineceği bildirildi.

BORCUNU ÖDEYENLER İADE ALACAK MI?

Yapılan açıklamalar sonrası bu aşamada en merak edilen konular arasında şüphesiz ödenen para cezalarının iade edilip edilmeyeceği oldu. Bu konuda net açıklama gelirken para cezaları iade edilmeyecek. 

9 Kasım'dan sonra yapılan ödemeler ise iade edilecek.

BAŞVURU YOK

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca yayınlanan açıklamalar doğrultusunda borçlar herhangi bir başvuru olmadan silinecek. 

 

SORGULAMA EKRANI

Ödenmeyen borçlarınız sonrasında hacizlik borçlarınızın silinip silinmediğini UYAP sistemi üzerinden, dosya işlemleri kısmından sorgulayabilirsiniz. Varlık Yönetim şirketlerine borcu olan kişilerin de şirketlere müracaat etmesi gerekiyor. 

SONRAKİ HABER