Son dakika Aile Bakanlığı duyurdu! 1 yıl boyunca geri ödemesiz 600 TL verilecek hemen gidin PTT'den alın

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre vatandaşlara 1 yıl boyunca geri ödemesiz 600 TL verileceği duyuruldu. İşte detaylar...

Aile Bakanlığı duyurdu! 1 yıl boyunca geri ödemesiz 600 TL verilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli aileler için verilecek olan yardım herkes tarafından merak konusu oldu. 1 yıl boyunca geri ödemesiz bir şekilde verilecek olan bu yardımın Aile Destek Paketi'ne yapılacak olan başvurular sonucunda verileceği, dar gelirli ailelerin bu destek paketine başvuru yaparak desteği alabileceği yapılan duyurular arasındaydı. Peki Aile Destek Paketi nedir? Kimler Aile Destek Paketi'nden faydalanabilir? 

AİLE DESTEK PAKETİ NEDİR? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın kendi resmi internet sitesi üzerinden yaptığı paylaşım ile Haziran 2022 tarihinden bu yana verilen yardım, farklı gelir aralıkları ile verilen bir destek paketidir. Aylık periyodlar şeklinde verilen bu yardım ile birlikte ekonomik durumunun kötü olduğu tespit edilen vatandaşlara aylık olarak 12 ay boyunca 450 TL ile 600 TL arasında değişen miktarlarda yardımda bulunulacağı açıklandı. Peki bu Aile Destek Paketi'nden faydalanmak isteyen vatandaşların karşılaması gereken şartlar nelerdir? 

KİMLER AİLE DESTEK PAKETİ'NDEN FAYDALANABİLİR? 

İlanı paylaşan bakanlık tarafından verilen şartlar şu şekildedir; 

Kişilerin; 

  • Türk Vatandaşı olması gerekmektedir. 
  • Mavi Kart sahibi olmaması gerekmektedir. 
  • Yerleşim yerlerinin Türkiye'de bulunması gerekmektedir. 
  • 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. 
  • Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunmaması gerekmektedir. 

Bu maddelerin yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada başvuru yapacak olan kişilerin "Cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur." şeklinde açıklaması ile bu koşullarda bulunan kişilerin başvuru yapamayacağı belirtilmiştir. 

AİLE DESTEK PAKETİ NE KADAR, NEREDEN ALINIR? 

Aile Destek Paketi'nden faydalanacak olan kişilere yaptıkları başvurular sonucunda incelemeler ile birlikte 450 TL ile 600 TL tutar arasında değişen seviyede 12 ay kadar geri ödemesiz yardımda bulunulacağı açıklandı. Aile Destek Paketi'nden faydalanacak olan kişilerin ise ödemelerini PTT'den alabilecekleri yapılan açıklamaların arasında yer aldı.