SGK tarafından açıklandı beş yıl süresi var! Devlet tek seferliğine geri ödeme yapacak hemen başvur

Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından geçmişe dönük ödemeler hesaplara yatırılmaya devam ediyor.

SGK tarafından açıklandı beş yıl süresi var! Devlet tek seferliğine geri ödeme yapacak hemen başvur

SGK tarafından açıklandı beş yıl süresi var! Devlet tek seferliğine geri ödeme yapacak hemen başvur - Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından geçmişe dönük ödemeler hesaplara yatırılmaya devam ediyor. Bu doğrultuda birçok kişinin haberdar olmadığı bu ödemeler arasında cenaze ödenekleri de yer alıyor. Türkiye'de ölen sigortalı vatandaşların yakınlarına sağlanan cenaze ödenekleri için ödemeyi alabilmek adına bazı şartların karşılanması gerekmektedir.

Ödeneği almak isteyen kişilerde sigortalının ölüm tarihlerini belirten bir dilekçe ile birlikte sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekiyor. Almayan vatandaşlar için bu ödemelerin süresi sadece 5 yıl. Devlet tarafından bu sene o kişilere bin 250 TL destek ödemesi yapılıyor. Yüz binlerce vatandaşın haberdar olmadığı destek paketleri arasında yer alan bu ödemelere dair detaylar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından açıklandı.

CENAZE ÖDENEĞİ ALMA ŞARTLARI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından vatandaşlara sağlanan cenaze ödeneklerini alma şartları paylaşıldı. Buna göre ise dört maddeyi karşılayan kişiler bu ödenekleri alabilecek.

  • İş kazası veya meslek hastalığı sonucu, veya
  • Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken, veya
  • Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken,
    ölen sigortalının hak sahiplerine verilir.
  • 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmayacaktır.

CENAZE ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİYOR?

SGK resmi internet sayfasından yapılan açıklamada; Cenaze ödeneği sigortalının sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Cenazenin bu kişiler dışında gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda, masraflar gerçek veya tüzel kişilere ödenir.

Cenaze ödeneğinin sayılan kişilere ödenememesi ve sigortalının cenazesinin gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırılması durumunda, onaylanan tarifeyi geçmemek üzere belgelere dayanan masraflar, masrafı yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenir.

CENAZE ÖDENEĞİ NE KADAR?

Cenaze ödeneği tutarı her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılarak belirlenmekte olup, “2022 yılı için cenaze ödeneği miktarı 1250,00 TL’dir.”

DESTEKLER BURADA

Devlet tarafından sağlanan ve bilinmeyen tüm destek ödemelerinden haberdar olmak için mobil uygulamamızı indirin:

ANDROİD TIKLA

APPLE TIKLA

HUAWEİ TIKLA

SONRAKİ HABER