Satın alma memuru nedir, ne iş yapar, maaşları ne kadardır?

Kamuda memur olmak isteyen kişilerin sayısının artması ile birlikte pek çok kişi tarafından

Satın alma memuru nedir, ne iş yapar, maaşları ne kadardır?

Son dönemde iş ilanlarının yanı sıra memur olarak çalışmak isteyen kişiler tarafından hangi meslek gruplarının bulunduğu gibi konular merak konusu olmuştur. Bu mesleklerden biri olan satın alma memurunun ise ne olduğu ve hangi şartlarda satın alma memuru olarak çalışılabileceği en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. 

SATIN ALMA MEMURU NEDİR? 

Gerek kamu gerekse de özel sektörde kurum ve kuruluşların ürün satın alımları ile satın alma memurları ilgilenmektedir. Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda gerekli olan ürünlerin satın alımlarını gerçekleştirerek firmalardan gelen teklifleri takip etmektedir. Bu takipler sonucunda da gerekli olan ürünlerin satın alma işlemlerini tamamlamak ile görevli kişilere satın alma memuru denilmektedir. 

Satın alma memuru olarak çalışacak olan kişilerin kurumlarda doğalgaz, elektrik ve su dahil olmak üzere tüm ödeme işlemleri ile ilgilenmesi gerekmektedir. Bu anlamda kişilerin kurumlarda satın alma memuru olarak çalışabilmeleri için sağlaması gereken şartlar şu şekilde verilmiştir;

SATIN ALMA MEMURU OLMAK İÇİN GEREKLİ OLAN ŞARTLARI 

Satın alma memuru olmak için kişilerin sağlaması gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartların tam olarak sağlanması halinde yayınlanan iş ilanlarına başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru şartları ise şu şekildedir; 

  • Lisans düzeyinde ilgili bölümlerden mezun olmak,
  • Kamu hukuku ve kamu ihale bilgisine sahip olmak,
  • Yabancı dil bilgisine sahip olmak,
  • İleri düzeyde MS Office programlarını kullanabilmek,
  • Meslek alanında bulunan tüm gelişmeleri yakından takip etmek,
  • Firma tarafından satışı yapılan ürünler hakkında bilgi sahibi olmak,
  • İlgili alanda en az 3 yıl tecrübe sahibi olmak,
  • Satın alma teknik süreçleri hakkında bilgili olmak,
  • Satın alma işlemi için uygun bilgisayar programlarını kullanabilmek.

SATIN ALMA MEMURU MAAŞLARI NE KADAR? 

Satın alma memuru olarak çalışacak olan kişiler yukarıda verilen şartları sağlaması durumlarında pek çok kamu ve özel sektörde iş olanağına sahip olabilmektedir. Bu alanda sektörde kuruma göre maaşların değişiklik göstermesi nedeniyle net bir maaş söylemek mümkün değildir. Fakat ortalama olarak verilen maaş miktarları 10 bin 500 TL ile 13 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. 

SONRAKİ HABER