Öğretmenlere ödenen ek ders saat ücreti 40 TL'den 60 TL'ye yükseliyor

Türkiye'de öğretmenlere ek ders vermeleri durumunda saat başı verilen ücret uzun süredir gündemde yer alırken sıcak gelişme gündeme bir anda düştü. Öğretmenlere ödenen ek ders saat ücreti 40 TL'den 60 TL'ye yükseliyor

Öğretmenlere ödenen ek ders saat ücreti 40 TL'den 60 TL'ye yükseliyor

Öğretmenlere ödenen ek ders saat ücreti 40 TL'den 60 TL'ye yükseliyor - Türkiye'de öğretmenlere ek ders vermeleri durumunda saat başı verilen ücret uzun süredir gündemde yer alırken sıcak gelişme gündeme bir anda düştü. Türkiye'de enflasyon verilerinin belirlenmesi ile birlikte Temmuz ayında öğretmen maaşları zamlanmıştı. Ülke geneli en düşük öğretmen aylıkları 41,85 oranında zam yapılırken ek ders ücretlerinde de artışa gidildi. 

Ek ders ücretleri her yıl Ocak ve Temmuz ayları itibariyle öğretmen maaşlarına yapılan zamlarla artıyor. Buna göre ise öğretmen maaşlarına yapılan ek zam da dahil edilmesi ile birlikte bu oranların yüzde 43'ü bulabileceği işaret edildi. 15 saat ders dışarısında girilen her ders için de öğretmenlere ek ders ücreti veriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde aktif olarak çalışan görevli 1 milyon 200 bin öğretmen Ocak ayı maaşlarına yüzde 35 oranında zam alırken bu zam ile birlikte öğretmen ek ders ücretleri de iyileştirme almıştı. Yüzde 15'lik dilim ile gündüz ek ders ücreti 27,77 TL nöbet ücreti ise 27,77 TL olmuştu. Temmuz ayında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile yapılacak zam oranı memur ve öğretmenler için yüzde 41,85 olarak belirlendi.

EK DERS ÜCRETLERİNE ZAM

Gazeteci Engin Pınarbaşlı tarafından yapılan açıklamaya göre ise öğretmenlerin ek ders ücretlerini Milli Eğitim Bakanlığı, 40 TL'den 60 TL'ye yükseltecek.

Engin Pınarbaşlı tarafından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi. "Hayırlı Olsun Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından Öğretmenlerimize Ödenen Ek Ders Saat Ücret Miktarı 40 liradan 60 TL ye Çıkartılıyor..."

KAMU GÜNDEMİ | ANKARA

SONRAKİ HABER