Öğretmenler alan değişikliği bekliyor! Alan değişikliği ne zaman yapılacak?

Öğretmenler 2022-2023 yılını kapsayan eğitim yılında alan değişikliği duyurusu için gözlerini Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelecek açıklamaya çevirdi. Diplomaya bağlı alan değişikliği takviminin yayınlanması beklenirken soru işaretleri de artıyor. Öğretmen alan değişikliği başvuru şartları nedir?

Öğretmenler alan değişikliği bekliyor! Alan değişikliği ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmen alan değişikliği takvimi merakla bekleniyor. Bakanlık tarafından başvurusu alınan öğretmenler uygun görüldüğü takdirde alan değişikliği tercihi yaparak farklı bir branşa geçiş yapabiliyor. Öğretmenler, MEB tarafınfan yapılacak açıklamayı beklerken bir yandan da alan değişikliği başvuru şartlarını da araştırıyor. 

2022-2023 ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACACAK?

2022-2023 Eğitim Öğretim döneminde öğretmen alan değişikliği takvimi henüz MEB tarafından paylaşılmadı. Öğretmenler alan değişikliği duyurusunu takip ederken başvuru sürecene dair ayrıntıları araştırıyor. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan öğretmen alan değişikliği başvurularında takip edilen sürece dair bilgilere yer verdik. 

Öğretmenler alan değişikliği bekliyor! Alan değişikliği ne zaman yapılacak?

MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR?

MEB öğretmen alan değişikliği, mezun olunan yükseköğretim programına uygun olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan branş değişikliğidir. Alan değişikliği, MEB tarafından yayınlanan MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Birden fazla yükseköğretim bitiren öğretmenler ise bitirdikleri alanlar arasında geçiş yapabilme imkanına sahip olmaktadırlar. 

MEB ÖĞRETMEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ŞARTLARI 

  • Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ne göre alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin yönetmelikte belirtilen şartlara uygun olması halinde alan değişikliği tamamlanır.
  • Alan değişikliği başvurusunda bulunacak öğretmenlerin aday öğretmenliğin sonlanmış olması ve istenilen alanın mezun olunan bölüme uygun olması gerekmektedir.
  • Alan değişikliği talebinde bulunan öğretmenlerin şehir içerisinde tercihleri de dikkate alınarak, alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları göz önünde bulundurularak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır.
  • Hizmet puanları eşit olduğu durumlarda öğretmenlikteki hizmet süresi dikkate alınmaktadır. Hizmet süresi daha fazla olan öğretmenin yer değiştirilmesine öncelik verilir.

ÖĞRETMEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenler başvurularını Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS ) üzerinden yapabiliyor. MEB tarafından belirlenen takvime göre de ''mebbis.meb.gov.tr'' adresi üzerinden ''Elektrik Ön başvuru Formu''nu doldurarak başurularını gerçekleştirebiliyor. Öte yandan MEB son 11 yıl içerisinde yalnızca 8 kez alan değişikliği başvurusu yapılmasına izin vermiştir. 2022-2023 dönemi için alan değişikliği yapılıp yapılmayacağına dair bilgi henüz MEB tarafından paylaşılmadı. Gelişmelerden haberdar olmak için ''www.kamugundemi.com/'' adresini takipte kalabilirsiniz.

SONRAKİ HABER