O yaştaki kişilere aylık 1500 TL verilecek! Destek ödemeleri için başvurunuzu e-devletten hemen yapın

Bakanlık tarafından duyurulan destek ödemesiyle birlikte o yaştaki kişilere 1500 TL aylık ödeme yapılacak. Başvuru şartları nelerdir?

O yaştaki kişilere aylık 1500 TL verilecek! Destek ödemeleri için hemen başvurunuzu yapın

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımla birlikte o yaştaki kişiler için aylık ödemeler sağlanıyor. Destek ödemeleri her ay belirlenen banka üzerinden hesaplara yatırılmakta. Yatırılan tutarla birlikte ihtiyaç sahipleri aylık gelirlerini artırabiliyor.

Bakanlık tarafından yürütülen sosyal yardım programı kapsamında yaşlı aylığı olarak bilinen destek programı bulunmaktadır. Bu programla birlikte sosyal güvencesi olmayan kişilere aylık ödemeler yapılarak kişinin temel ihtiyaçlarını karşılaması için destek veriliyor. Kişiler aylıklarını belirlenen gün içerisinde PTT ATM'leri üzerinden alabilmekte. 

Yaşlı Aylığı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen destek ödemeleri; Sosyal güvencesi olmayan ve aylık bağlanacak kişinin kendisi ve eşi dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2022 yılı için 1.833,45-TL) az olan 65 yaş üstü vatandaşlara yapılan yardımlardır. 

Bu yardım sadece dar gelirli vatandaşlar için verilmektedir. Dar gelirli vatandaşların bu bütçeyle birlikte temel ödemelerini yapmaları hedefleniyor.

O yaştaki kişilere aylık 1500 TL verilecek! Destek ödemeleri için başvurunuzu e-devletten hemen yapın

Eylül 2022 Yaşlı Aylığı Ne Kadar?

01.07..2022-31.12.2022 dönemi için  1.536,70-TL olarak belirlenmiştir. Yaşlı aylığı alabilmek için, kişi ilçesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne başvurmalıdır. Başvurunun değerlendirilmeye alınması ve incelenmesi bir kaç hafta sürebilmektedir. Bakanlık tarafından evinize gelinebilir ve denetim yapılabilmektedir. 

Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları; Genel Koşullar ve Özel Koşullar olmak üzere ikiye ayrılır. Belirli bir sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş şartının tamamlanması, emekli olabilmek için aranan Genel Koşullar’dır. Bunun yanı sıra  sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce malul olan, çalışma gücü kayıp oranı %60’ın altında bulunan, erken yaşlanan, sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanan üyelerimiz ise daha kolay şartlarla emeklilik hakkını kazanabilmekte olup, bu durumlar Özel Koşullar’ın niteliğine göre değişmektedir.

A- Genel Koşullara Göre Yaşlılık Aylığına Hak Kazanma;

Sosyal güvenlik mevzuatında yıllar içerisinde yapılan düzenlemeler neticesinde, emekli aylığına hak kazanma koşulları, ilk defa çalışılmaya başlanan tarihe göre değişmektedir. Buna göre; emeklilik koşulları; 
 
a) 8.9.1999 (hariç) tarihinden önce sigortalı olanlar,
b) 8.9.1999 (dahil) – 30.4.2008 (dahil) tarihleri arasında sigortalı olanlar,
c) 1.5.2008 tarihinden sonra sigortalı olanlar
 
yönünden farklı belirlenir.