Milli Eğitim Bakanı Özer uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavı ile ilgili açıklama yaptı!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavına giren öğretmenlerin yüzde 97'sinin başarılı olduğunu açıkladı. Özer öğretmenlerin hükümete güvendiğini belirterek teşekkür mesajını iletti.

Milli Eğitim Bakanı Özer uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavı ile ilgili açıklama yaptı!

Milli Eğitim Bakanı Özer Sezai Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi Kapanış Töreni"ne katılmak için Diyarbakır'a gitti. Geçtiğimiz aylarda vefat eden Sezai Karakoç için rahmet dileyen Özer uzman öğretmen ve başöğretmenlik sınavına giren öğretmenler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Diyarbakır'da katılmış olduğu programda konuşma yaptı. Konuşmasında "Öğretmenlerimizin yüzde 99'u sınava girdi, yüzde 97'si başöğretmen ve uzman öğretmen oldu. Öğretmenlerimiz bir kez daha öğretmenlik yaptı. O siyasi liderlere, o manipülatörlerin hepsine bir kez daha ders verdi. Öğretmenimiz Cumhurbaşkanı'na, Hükümet'e, Milli Eğitim Bakanlığına güveniyor. Tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. 

AYŞENUR ÖĞRETMENİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ

Özer PKK/YPG terör örgütünün hain saldırısı sonucunda şehit düşen öğretmen Ayşenur Alkan'ı anarak konuşmasına şöyle devam etti, "Tüm öğrencilerini o hain terör saldırısında sığınağa götürdükten sonra acaba bir öğrenci geride kaldı mı diye sınıfa tekrar giderken hayatını kaybetti. Ayşenur öğretmenimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. İnşallah Ayşenur öğretmenimizin şahsında 1 milyon 200 bin öğretmenimizle 'Türkiye Yüzyılı'nın inşasına Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde emin adımlarla yürüyeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Özer eğitimde başörtülü kadınların yaşadığı zorluklara değinen Özer artık tüm bu antidemokratik uygulamaların kaldırıldığına değindi. Cumhuriyet tarihinde en fazla okullaşma oranına sahip olunduğunu hatırlatarak okullaşma oranının yüzde 95 oranına yükseldiğini söyledi ve ekledi;  "Düşünün bu ülkede eğitim sisteminde evlatların başörtüsü eğitime erişimde bir engel olarak görüldü. Yıllarca başörtülü kadınlarımız, gençlerimiz yüksek öğretim kapılarında çileler çekti, dramlar yaşandı. İmkanı olanlar yurt dışında memleketini terk ederek başka ülkelerde eğitimine devam etmek zorunda kaldı. İşte başörtüsü yasağı bu dönemde kaldırıldı. İmam hatip lisesi ve meslek liselerinin yüksek öğretime erişiminin önünde büyük bir engel oluşturan katsayı uygulaması bu ülkede 12 yıl uygulandı.

Katsayı uygulaması da bu dönem kaldırıldı. Bu ülke Müslüman bir coğrafya. İmam hatip ortaokulu veya lisesine gitmeyen çocuklarımızın dinini öğrenmeyle ilgili talepleri üzerine seçmeli dersler eğitim sisteminin tamamına yaygınlaştırıldı. Öğretmenlerin başörtülü olarak çalışabilme imkanı yine bu dönemde getirildi. Yani son 20 yıl eğitimde evrenselleşmenin yaşandığı aynı zamanda eğitim sisteminin toplumun demokratik taleplerine duyarlı hale geldiği bir döneme karşılık gelmektedir." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Özer eğitimde gelişimin son 20 yılda sağlandığını ve aynı zamanda eğitim sisteminin demokratikleştiğini dile getirdi.  Meslek liselerinde ilk kez yüksek başarı diliminden öğrencilerin gelmeye başladığına değinen Özer konuşmalarına şöyle devam etti; "Meslek liselerinde sektörü tüm süreçlere dahil ettik, müfredatı birlikte güncelledik. İstihdamda öncelikli bir meslek eğitimi inşasına da kapı araladık. Meslek liselerinde ikinci yaptığımız şey üretimi arttırmaktı. Bu adımlar kısa sürede meyvelerini verdi. 200 milyonluk üretim kapasitesinden 2021 yılındaki hedefimiz 1,5 milyarlık üretim olmasına rağmen 10 ayda 1 milyar 650 milyonluk üretime ulaştık. Öğrencilerimize dağıttığımız pay 80 milyon. 180 milyonu da öğretmenlerimize dağıttık. İki yıl sonra bunlar çok daha yüksek rakamlara ulaşacak. Meslek liselerine ilk kez yüksek başarı diliminden öğrenciler gelmeye başladı." dedi. 

 TÜRKİYE'DE ÇIRAK KALFA SAYISI 1 MİLYONA ULAŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün kabine toplantısından sonra yapmış olduğu konuşmada belirttiği çırak kalfa bilgisini hatırlatan Özer "Dün Cumhurbaşkanımız tüm kamuoyuyla paylaştı. Geldiğimiz noktada çırak kafa sayısı 1 milyon 100 bine ulaştı. İnşallah çok daha güçlü bir şekilde mesleki eğitimi, ülkemizin ekonomik kalkınmasındaki itici güç olma fonksiyonunu yerine getirmesiyle ilgili desteklemeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu. 

SONRAKİ HABER