Meclis yeni yasama yılında torba yasa tekliflerini ele alacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bugün saat 13:30'da program başlayacak. Meclis'te ilk oturum torba teklifi olacak. Bütçe görüşmelerinden adalet, sağlık ve diğer tüm alanları ilgilendiren birçok düzenleme ele alınacak.

Meclis yeni yasama yılında torba yasa tekliflerini ele alacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bugün saat 13:30'da program başlayacak. Meclis'te ilk oturum torba teklifi olacak. Bütçe görüşmelerinden adalet, sağlık ve diğer tüm alanları ilgilendiren birçok düzenleme ele alınacak. TBMM'de Yeni Yasama Yılı diğer dönemlere göre etkili ve çetin geçeceği bekleniyor. 

TBMM 27'nci Dönem 6'ncı Yasama Yılı'na, bugün itibariyle başlıyor. Açılış toplantısıyla faaliyete girerek birçok düzenlemeyi içeren konular ele alınacak. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Meclis'in Yeni Yasama Yılı'nı saat 13.30'da Atatürk Anıtı'nı ziyaret edip çelenk bırakarak programı başlatmış olacak. Başlangıç düzeni bu yönde ilerleyecek. Ardından Millet Meclisi'nde açılış toplantısı düzenlenerek yasamada var olan dönemin yeni yılı başlamış olacak.

3 aylık tatil döneminin ardından bugün faaliyete girecek olan Meclis'e aylardır vekillerin sunduğu yasa ve kanun teklifleri görüşülecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Şentop'tan sonra açılış konuşmasında önemli konulara değinecek. Siyasi parti liderlerinin de konuşmada yer alacağı önemli konuların arasında ilk ekonomiyi ele alacakları partisi adına kendi nezdinde siyasiler, çözüm odaklı çalışmalarını sunacak. Olumlu geri dönüş sağlandığı takdirde birçok düzenlemeyi içeren Torba Yasa'da yer alarak görüşmeler başlanacak.

Meclis Genel Kurulu, ara tatil döneminin bitmesiyle yoğun mesaiye yılına girecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genel Kurul'a hitap ederek iyi dilekleriyle beraber yeni mevcut dönem yeni yıl da yapılan ve yapılacakları seslenerek vurgulayacağı bekleniyor. Vatandaşlar umut dolu bekleyiş içerisinde karar mekanizmalarının iki dudağının ucundan çıkacak söz ve sözcüklere odaklanmış durumda. Yasama çalışmaları 4 Ekim Salı günü başlayacağı belirtildi. 

TORBA TEKLİFTE GÖRÜŞÜLECEK KONU BAŞLIKLARI

AK Parti hükümetinde açılacak Meclis'te, ele alınacak konular önceden belirlenecek sıralanacak. Teklif edilen bütün yasa, tasarı ve kanun düzenlemeleri değerlendirmeye alınacak. Meclis'in 1 Temmuz ile 1 Ekim tarihleri arasındaki tatil döneminde görüşülen sadece Meclis'te görüşülüp karara bağlanmayı bekleyen gelişmeler, 

  • KYK Kredi faizleri
  • İcralık olan dosyaların 2 bin liraya kadar olanlarda devletin üstlenmesi
  • Çalışan personellere sağlanılan yol, yemek ve yakıt desteğinde gelir vergisinden düşürülmesi SGK priminden muaf tutulacağına dair düzenlemeler
  • 6 ay 6 bin kilometre şartını sağlamayan kişilere 300 bin liraya kadar ceza
  • Fiyat İstikrar Komitesindeki gelişmelerin düzenlenmesi

Yukarıda belirtilen birçok maddeden bir kısmı 2023 bütçe görüşmelerine kadar ki olan süreçte yeni yıl da düzenlenmesi gereken konu başlıkları olduğu aktarıldı.

SEMRA GÜZEL'İN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLECEK

HDP'li Semra Güzel'in milletvekilliği düşürüleceği aktarıldı. Görüşmelerin tamamlanmasıyla beraber net karar verilecek.

SOSYAL MEDYADA DÜZENLEME 

Sosyal medya da ciddi değişiklikler yapılarak yeni düzenlemenin bir an önce yürürlüğe girmesi bekleniyor.