İstanbul Ankara YHT hattı 1 saat 20 dakikaya inecek

Türkiye'de Yüksek Hızlı Tren hatları hızla artmaya devam ederken bu süreçte en önemli seferler arasında yer alan Ankara İstanbul arası 80 dakikaya inecek.

İstanbul Ankara YHT hattı 1 saat 20 dakikaya inecek

İstanbul Ankara YHT hattı 1 saat 20 dakikaya inecek - Türkiye'de Yüksek Hızlı Tren hatları hızla artmaya devam ederken bu süreçte en önemli seferler arasında yer alan Ankara İstanbul arası 80 dakikaya inecek. Hükümet kanadından gelecek yeni hareket ile birlikte bu hatta 240 bin yolcu kapasiteli bir tren olacak. Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türkiye Yüzyılı vizyonu içerisinde hazırlıklar devam ediyor.

Ülke genelinde 20 yıllık iktidar dönemi ile birlikte Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden İstanbul Havalimanı'na kadar birçok projeyle dikkat çeken iktidar ilerleyen süreçte de Ankara İstanbul YHT arasını 80 dakikaya indirerek hızlı trende dev proje için hazırlıklarını tamamlıyor.

Başkan Erdoğan'ın talimatı ile bakanlıklar Türkiye Yüzyılı için plan ve projelerini hazırlıyor. Bu projelerin büyük bölümü AK Parti'nin seçim bildirgesinde de yer alacak. AK Parti eğitimden sağlığa, ulaştırmadan milli savunmaya kadar tüm alanlardaki yeni projelerini vatandaş ile paylaşacak.

ANKARA İSTANBUL YENİ HIZLI TREN HATTI

Hazırlıkları halen devam eden projeler arasında yer alan bu proje de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzun süredir istediği yeni hat belli oldu. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın ulaştırmada Türkiye'yi farklı bir lige taşıyacak hatla ilgili fizibilite çalışmalarına başladığı bildirildi. Çalışmalar sonrasında güzergâh, hangi yöntem ile yapılacağı, temel atmanın ne zaman yapılacağı gibi detaylar ortaya çıkacak.

350 KM HIZ

Ankara-İstanbul arasındaki çalışan YHT maksimum 250 km hıza ulaşırken yeni yapılacak hatta ise hızın 350 km olması bekleniyor. Bu şekilde ortalama 5 saat olan iki şehir arasında ki sürede 80 dakikaya kadar inmiş olacak. Hızlı trene binecek olan vatandaşlar uçak yolculuğundan daha uygun bir fiyata seyahat edecek.

SONRAKİ HABER