Hüseyin Öztürk meclise seslendi! Sözleşmeli personellere kadro gelecek mi?

Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, meclisin önceliğinin sözleşmeli personele kadro olması yönünde çağrıda bulundu. Sözleşmeli personele kadro gelecek mi?

Hüseyin Öztürk meclise seslendi! Sözleşmeli personellere kadro gelecek mi?

Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, meclisin önceliğinin sözleşmeli personele kadro olması yönünde çağrıda bulundu. Sözleşmeli personele kadro gelecek mi? Hüseyin Öztürk'ten detaylar...

Hüseyin Öztürk, bugün sözleşmeli personellerin 2022 yılı içerisinde hüküm gereği kadroya alınması gerektiğini, meclisin bu konuyu ele alması yönünde çağrısını yeniledi. Meclis gündeminde ana başlık ve halledilmesi gereken öncelikli konunun kadro verilmesi bir an önce gündeme gelmesi gerektiğini belirtti. Memur-Sen 6. Dönem Toplu Sözleşmesinde hüküm gereği var olan ve imza altında yer alan tamamlanması gereken öncelikli konunun sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi yönünde çalışmaların kısa süre içerisinde meclisin gündemine oturtulması gerektiğini vurguladı.

Öztürk, aynı kurum içerisinde yer alan personeller arasında farklılaşmanın olmaması adına sözleşmeli personellerin 1 Ekim tarihinde Meclis'in faaliyete geçmesiyle gündeme gelmesini beklediklerini duyurdu. Aynı iş yerinde çalışan ama farklı özlük haklarına sahip olmamaları gerektiğini aktardı.

Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası Genel Başkanı Hüseyin Öztürk'ün çağrıda bulunduğu açıklamaları:

''Bilindiği gibi Memur-Sen'imizin Toplu Sözleşme kazanımı gereği Sözleşmeli Çalışanların Kadroya Geçirilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen Konfederasyonumuz arasında çalışmalar yürütülmekte. Biz de Toç Bir-Sen olarak raporlarımızla, değerlendirmelerimizle katkı sunduğumuz, kadro çalışmalarının ivedilikle sonuçlanmasını bekliyor, bu hususta TBMM'nin açılacağı 1 Ekim tarihinde öncelikli olarak 'Sözleşmelilere Kadro' talebimizin gündeme gelmesini bekliyoruz.

Çünkü aynı kurumda, aynı odada, yana yana çalışan kamu çalışanlarının sözleşmeli ve kadrolu olarak istihdam edilmesi, aynı işi yapmalarına rağmen farklı haklara sahip olması iş barışını bozmakta ve derinden sarsmaktadır. Çocukların anne ve babalarından ayrı kalmaları, iş güvencesinin olmaması, sosyal ve özlük hakların istihdam statülerine göre verilmesi adil olmadığı gibi yönetilebilir ve sürdürülebilir bir sistem değildir. Dolayısıyla sözleşmeli kamu çalışanlarımıza müjdeli haber bir an önce gelmeli, tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmeli, sözleşmelilik tarihe gömülmelidir. Memur-Sen olarak, Toç Bir-Sen olarak bizim talebimiz de duruşumuz da nettir. Sözleşmeli istihdam bitirilmelidir 

Kadro düzenlemesinin yayımlandığı tarih itibariyle çalışmakta olan sözleşmelilere süreye bakılmaksızın kadro verilmeli ve bundan sonra kamuda sözleşmelilikten vazgeçilerek tüm kamu görevlileri kadrolu istihdam edilmelidir.'' ifadelerini kullandı.