Hazine ve Maliye Bakanı Nebati yeni Türkiye Ekonomi Modeli amacını açıkladı

Ülkemiz yaşadığı ekonomik problemlere yönelik arayış içerisine girdi. Uzman kişilerin yer aldığı kadroda sonuç belirlendikten sonra ortaya Türkiye Ekonomi Modeli çıktı. Bakan Nebati ekonomi modelinin amacını açıkladı. Türkiye Ekonomi Modeli nedir?

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati yeni Türkiye Ekonomi Modeli amacını açıkladı

Ülkemiz yaşadığı ekonomik problemlere yönelik arayış içerisine girdi. Uzman kişilerin yer aldığı kadroda sonuç belirlendikten sonra ortaya Türkiye Ekonomi Modeli çıktı. Bakan Nebati ekonomi modelinin amacını açıkladı. Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı modelin ülkemize faydası ne yönde olacak, Türkiye Ekonomi Modeli nedir?

Nebati, Bakan Varank'ın katılımıyla yer aldığı Yalova LC Waikiki Lojistik Merkezi Açılış Töreni'nde konuşmada, Yalova'da yer almaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Turizm, sanayi ve tarım kenti Yalova Körfez'in en gelişmiş şehirlerinden biri aynı zaman liman kenti olmasıyla dağıtım noktası görevini görmektedir. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli açıklamalarında ana odak noktası ileriye dönük atılımların temelini sağlamlaştırarak büyüme sağlanacak. Ülkemiz ekonomisi büyürken aynı oranda emekçinin de cebi doldurulacak.

EKONOMİDE SÜRDÜRÜLEBİLİR PATİKA SAĞLAMA

Bakan Nebati, 'Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı Türkiye Ekonomi Modeli'mizin temel amacı, ekonomimizin sürdürülebilir büyüme patikasına girmesini sağlamak, kısa vadede küresel sıkıntıları en düşük hasarla bertaraf ederken uzun vadede orta gelir tuzağını aşmaktır.'' diyerek konuştu.

Verilen hizmet ve yapılacaklar listesinde ilk sırada üretimin arttırılması küresel sıkıntıların giderilerek yıl sonu büyümede atılım yaşanacağı bekleniyor. Kısa vadede elde edilen üretim potansiyeli kendini dönüştürebilir konuma getirmektedir.

YAP İŞLET DEVRET MODELİ

Yalova'da açılış töreninde yer aldığı konuşmada hizmetlere değinen Bakan Nebati, 'Şehrimiz, İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi metropol kentlere yakınlığıyla eşsiz bir konumda yer alıyor. Yalova'nın bu açıdan kalkınmasına da hizmet etmek şiarıyla, 'Yap-İşlet-Devret' modeliyle ülkemizde gerçekleştirilen en büyük proje olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nu ve Osmangazi Köprüsü'nü vatandaşlarımızın hizmetine açtık.' ifadelerini kullandı.

Yap-İşlet-Devret modelinin ülkemizde yaygın olduğu en büyük projelerin bu yolla hizmete açıldığı, Yalova'nın büyük şehirler arasında eşsiz konumda olduğunu vurgulayan Bakan Nebati, ileriye dönük projelerin daha da derinleşeceğini aktardı.

TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ AMACI

Bakan Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli amacının ne olduğuna yönelik, 'Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı Türkiye Ekonomi Modeli'mizin temel amacı, ekonomimizin sürdürülebilir büyüme patikasına girmesini sağlamak, kısa vadede küresel sıkıntıları en düşük hasarla bertaraf ederken uzun vadede orta gelir tuzağını aşmaktır. Benimsediğimiz selektif kredi politikasıyla, kredilerin üretken alanlarda değerlendirilmesini teşvik ediyoruz. Böylelikle firmalarımızın üretim ve rekabet gücünü artırarak küresel değer zincirlerinden daha fazla pay almalarını hedefliyoruz.' şeklinde konuştu.

Ülkemiz yeni ekonomi modelinde, sürdürülebilir büyüme patikasını sağlamak, kısa vadede sıkıntılardan en az hasarla atlayıp hedeflere emin adımlarla yürümede yeni gösterici yol olduğunu kaydetti.