Hazine bir rekora daha imza attı: Toplam 13 ton 513 kilogram altın toplandı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu yıl içinde 1 Mart'tan 23 Kasım'a kadar toplam 13 ton 513 kilogram altın toplandığını açıkladı. Veriler odağında tespit sonucu yeni bir rekora daha imza atıldı.

Hazine bir rekora daha imza attı: Toplam 13 ton 513 kilogram altın toplandı

Hazine bir rekora daha imza attı: Toplam 13 ton 513 kilogram altın toplandı - Bakan Nebati, Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap Sistemi uygulamasının başladığı tarihten günümüze kadarki süreç içinde toplam 13 ton 513 kilogram altın toplandığı söyledi. 1 Mart'tan 23 Kasım'a kadar toplanan altın ile beraber yeni bir rekora daha imza atılmış oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yer alan Darphane'nin 555'inci yıl etkinliği düzenlendi. Bakan Nebati'nin katılım gösterdiği etkinlikte kısa sürede elde edilen verileri aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 'Altın toplama ekosistemi içerisinde yer alan bu sistemde, tasarruf sahipleri fiziki birikimleri olan çeyrek, yarım veya tam altınlarını Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap sistemine dahil bankalar ve katılım bankalarındaki hesaplarında değerlendirme imkanına kavuşmuştur' ifadelerini kullandı.

Darphane Çeyrek Altın Hesabı kapsamında 1 Mart'tan 23 Kasım'a kadar toplanan altın ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, '23 Kasım 2022'ye kadar olan dönemde, Darphane Çeyrek Altın Hesabı kapsamında yaklaşık 163 bin 712 adet çeyrek altın, Banka Altın Değerlendirme Sistemi kapsamında yaklaşık 6 ton 586 kilogram ve rafineriler aracılığıyla yaklaşık 6 ton 660 kilogram olmak üzere toplam 13 ton 513 kilogram altın toplanmıştır' dedi.

2022 yılı hayallerin gerçeğe dönüştüğü, yeni rekorlara emin adımlarla ilerlendiği ve rekorların kırıldığı yıl olmaya devam ediyor.

SONRAKİ HABER