EYT için hazırlanan formül netlik kazanıyor! Erkekler 55 kadınlar 50 yaşında emekli olabilecek

EYT düzenlemesiyle ilgili açıklamalar son günlerde daha da netlik kazanmaya başladı. Hazırlanan formülle birlikte kadınlar 50 erkekler ise 55 yaşında emekli olabilecek.

EYT için hazırlanan formül netlik kazanıyor! Erkekler 55 kadınlar 50 yaşında emekli olabilecek

Türkiye'de son zamanlarda sürekli olarak gündem maddelerinden biri olan EYT sorunu yetkililer tarafından çözülmeye çalışılıyor. Erken emekli olmak isteyen vatandaşlar için yapılan bu düzenlemeyle birlikte vatandaşlar birçok haktan da yararlanabilecek.

Günümüzde EYT konusu bakanların açıklamalarıyla birlikte sürekli olarak yeni detaylar çıkartılıyor. 5 milyona yakın vatandaşın sorununun çözülmesi için çalışmalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Çalışmaların tam olarak bitmesiyle birlikte net açıklamanın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılması bekleniyor. 

EYT'liler İlk Maaşını Ne Zaman Alacak?

EYT ile ilgili meclis görüşmelerinin Ekim ayında başlaması beklenirken asgari ücret ve emekli aylığı güncellemesi de görüşülmeye başlanacak. Enflasyon değerlerinin maaş alımında etkili olmasıyla birlikte vatandaşlar çok yüksek fiyatlar üzerinden maaşlarını alabilecek. EYT'lilerin ilk maaşını Şubat ayı içerisinde alabileceği öngörülüyor. 

EYT için hazırlanan formül netlik kazanıyor! Erkekler 55 kadınlar 50 yaşında emekli olabilecek

EYT ile ilgili açıklamalarıyla gündeme gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yeni düzenlemeler ve gelinen nokta hakkında kamuoyunu sürekli olarak bilinçlendiriyor. Bakan Bilgin tarafından EYT ile ilgili yapılan açıklamada; “Sorunların çözümü için tedbirler alıyoruz. Asgari ücreti önceki yıla göre yüzde 80 arttırdık. Önümüzdeki dönem içerisinde sözleşmeli personel ve EYT sorununu çözüyoruz. Dosya dosya açarak çözeceğiz. Türkiye’nin emekçileri endişe etmesin. Türk devleti sosyal bir devlettir. Büyük Türkiye yolunda daha emin adımlar ile yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı. Çalışanların endişe etmemesi gerektiğini söyleyen Bakan Bilgin, EYT çalışmalarının son hızla devam ettiğini ve Türkiye'ye özel bir formül olacağını belirtti. 

EYT İçin Çalışılan Tek Formül Ne?

2008 sonrası sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişiler için hizmet yılı erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi, kadınlarda ise 20 yıllık hizmet süresi ve 7 bin 200 prim günü sayısı gerekli olmakta. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak işe giriş yapan kişilerin yaş koşulunun kaldırılmasıyla ilgili bir formül hayata geçerse erkekler 9 bin günü, kadınlar 7 bin 200 günü tamamladığı takdirde gereken yaşları beklemeden emekli olabiliyor.