EYT düzenlemesinde son görüldü! Düzenleme öncesi yapılan kıdem tazminatı hesapları iş dünyasını karıştırdı! Gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda

Tüm Türkiye’nin merak ile beklediği EYT düzenlemesine ilişkin ortaya atılan ‘işverenler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na kıdem hesabı konusunda baskı yapıyor’ iddiası, ortalığı karıştırdı.

EYT düzenlemesinde son görüldü! Gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) düzenlemesi için geri sayım başlamışken; ilk etapta 1,5 milyon kişiyi, ardından kademeli olarak yaklaşık 4 ila 5 milyon kişiyi etkileyecek olan düzenlemede iş dünyasından çağrı geldi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), emekli olup çalışmaya devam edecek vatandaşlar için sosyal güvenlik destek primleri nedeniyle işverene teşvik ve kolaylık talebini geçtiğimiz günlerde iletmişken; bu kez Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bir mektup yazdı.

TOBB’un yazdığı mektupta; “2023 yılında asgari ücret artışına bağlı olarak, emekli olacaklara yapılacak yüklü kıdem tazminatı ödemeleri işletmelerin finans ihtiyacını artıracak. EYT yasalaştığında firmalara göre değişmekle birlikte işgücü kaybı ortalama %20 olacak, işletmelerde 45-55 yaş kuşağında en yetkin gruptaki kıdemli ve nitelikli işgücü kaybı ortaya çıkacak” ifadelerinin yer alması, EYT düzenlemesinde kıdem tazminatı maliyeti tartışmasını başlattı. Bu tartışmaya ilişkin bir iddia ortaya atan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun ise, iddiası ile herkesi şaşırttı.

ERDURSUN: EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 5,250 TL OLACAK

Katıldığı bir canlı yayında emekli maaşlarından, asgari ücrete; EYT düzenlemesinden iş dünyasından gelen çağrılara kadar pek çok konuya değinen Özgür Erdursun, 2023 yılı ocak ayında en düşük emekli maaşının geleceği rakamı, TV100 ekranlarından açıkladı. Erdursun, konuya ilişkin açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

“Bu asgari ücret Türkiye’ye uygun değildir. Türkiye’de herkes neredeyse asgari ücretli olacak. Yaklaşık 2,5 milyon kişi en düşük emekli aylığı olan 3,500 TL alıyor. O da 1 Ocak itibariyle 5,250 TL’ye çıkacak. Büyük ihtimal emeklilerin büyük çoğunluğu da en düşük emekli aylığını alacak. Böyle bir çalışma hayatı sistemimiz var. Asgari ücret hep söylediğim gibi meslekte tecrübe kazanma sürecini kapsar. Asgari ücret bölgesel de düşünülebilir ama herkese uygulanacak bir ücret değildir.”

ERDURSUN: TOBB HÜKÜMETE MOBİNG UYGULUYOR

EYT düzenlemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gelmesinden önce çarpıcı açıklamalarda bulunan Özgür Erdursun, “EYT’de sonuç ne olacak? Herkesin bu yönde beklentisi var. Çünkü Sayın Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, ‘8 Eylül 1999 öncesi için yasal hakları vereceğiz’ dedikten sonra SSK 5000, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı 7200 ila 9000 prim günü ile emekli olabilecek. Ama yaş konusunda bir sınırlama gelme ihtimali küçük de olsa varsa, EYT’liler buna itiraz etmeliler” dedi. Ardından TOBB’tan gelen endişe mektubunu değerlendiren Erdursun, ‘mobbing’ kelimesini kullanarak, TOBB’un hükümete psikolojik olarak baskı yaptığını şu sözler ile iddia etti:

“Şu anda TOBB hükümete mobing uyguluyor ve psikolojik baskıya başladı. Neredeyse ‘EYT yasasını çıkarmayın’ durumundalar. Hatta 8-10 maddelik bir görüş beyan etmişler. Görüşün sonuna ‘EYT’li olacaklar maaşların yarısını TOBB’a bağışlasın’ diye madde koysalar tam olacakmış. İşi oraya kadar getirmişler. Bence EYT’liler de beraber hareket etsinler. Türkiye’de çalışanların cebine 3-5 kuruş para girecek diye büyük para kazananlar bir anda rahatsız oldular. Kıdem tazminatını gündeme getiriyorlar. Türkiye’de şu an çalışanların yüzde 90’ı kıdem tazminatı alamaz. Yüzde 10’u alır. Kıdem tazminatı mesele edilecek bir konu değildir. Ürünün maliyet hesabını yaparken içine kıdem tazminatını da hesaplayarak koyarsınız. Sattığı ürünün kârının içinde kıdem tazminatı da vardır. Bunu da vermek istemiyorlar. Öyleyse fiyatlarda indirim yapın. Üründe, hizmette indirim yapın. O ürünleri, hizmetleri satarken kıdem tazminatı hesabını da koyarak sattınız. Kıdem tazminatı yasal bir hak. EYT ile TOBB’un ne alakası var? Anlamak mümkün değil. ‘Biz 40 yaşındaki personelimizi kaybedeceğiz’ diyorlar ama verdikleri iş ilanlarında 30 yaş altı çalışan arıyorlar.”

 

 Kamugundemi.com