EYT çalışmaları tamamlandı! İşte o tarihte formül ve detaylar bizzat Erdoğan tarafından açıklanacak

Türkiye'de 5 milyonu aşkın emeklilikte yaşa takılan vatandaş için 20 yıllık mücadele sona ermek üzere. Çalışma yılı, prim günü gibi önemli hususları tamamlayan milyonlarca vatandaş beklemeye geçti. EYT çalışmaları tamamlandı! İşte o tarihte formül ve detaylar bizzat Erdoğan tarafından açıklanacak

EYT çalışmaları tamamlandı! İşte o tarihte formül ve detaylar bizzat Erdoğan tarafından açıklanacak

EYT çalışmaları tamamlandı! İşte o tarihte formül ve detaylar bizzat Erdoğan tarafından açıklanacak - Türkiye'de 5 milyonu aşkın emeklilikte yaşa takılan vatandaş için 20 yıllık mücadele sona ermek üzere. Çalışma yılı, prim günü gibi önemli hususları tamamlayan milyonlarca vatandaş beklemeye geçti. Dün Kabine Toplantısında da gündeme gelen EYT konusu da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yanıtlandı. Buna göre ise gazetecilerin sorularını yanıtlayan bakan Vedat Bilgin, kamuda kadrolu geçişle ilgili de çalışmaların bittiği açıkladı.

Bakanlık tarafında birçok konu üzerinde çalıştıklarını ifade eden Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar..

"Sözleşmeli personel meselesi var. Bunlar 516 bin kişinin kadro haklarına kavuşması meselesidir. Onun çalışması bitti, zaman meselesi var. Sayın Cumhurbaşkanımız uygun olduğu zaman sunacağız. Bugün gündemde yoktu"

Kamu sendikaları tarafından gelen talepleri de dikkate aldığını vurgulayan Vedat Bilgin, "Geçenlerde arkadaşlarımız bir görüşme yaptı. Bunları da değerlendiriyoruz" diye konuştu.

EYT ÇALIŞMASI TEKNİK OLARAK TAMAMLANDI

EYT çalışmaları tamamlandı! İşte o tarihte formül ve detaylar bizzat Erdoğan tarafından açıklanacak

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili soru üzerine de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Çalışmamız son aşamasında, tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız teknik olarak bitti, Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaştıktan sonra onu Meclis'e intikal ettiririz" dedi.

Bilgin, bakanlığın gündeminde olan sözleşmeli personel, geçici işçiler, taşeron işçiler ve EYT konularındaki çalışmaların aralık ayına kadar tamamlanarak kamuoyuna açıklanacağını ve Meclis takvimine alınacağını belirtti.

İŞTE EYT'DE FORMÜLÜN AÇIKLANACAĞI O TARİH

AK Parti kanadında gelen açıklamalar sonrası gözler 28 Ekim'e çevrildi. Cumhuriyet tarihi için önemli bir gün olan 29 Ekim öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın birçok alandaki düzenlemeler ile ilgili yapacağı açıklamalar sonrasında seçim ateşini resmen yakacağı söyleniyor. Buna göre ise EYT ile ilgili de gündemde yer alan formüller var.

Buna göre ise prim günü konusu da daha önce açıklandığı gibi Bağ-Kur'lular için SSK primlerine göre eşitlenecek. 9000 prim günü ile emeklilik iddiaları hükümet kanadından karşılık bulmazken formülde 25 yıl çalışma süresi ve ortalama 5 ila 7 bin prim günü arası da işe giriş tarihleri ve durumlarına göre netleşeceği bildirildi.

Kamu Gündemi Android için tıkla

Kamu Gündemi iPhone için tıkla

EYT ile ilgili son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak ister misiniz? Kamu Gündemi mobil uygulamasını telefonunuza ücretsiz olarak indirerek gelişmelerden anbean haberdar olabilirsiniz.