Ergün Atalay asgari ücrette rakam verdi: Altını kesinlikle kabul etmiyoruz

Asgari ücrette istenilen rakam 7 bin 785 TL olarak talep eden TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, ifade edilen rakamın altını kabul etmeyeceklerini kırmızı çizginin üstüne çıkılması gerektiğini açıkladı.

Ergün Atalay asgari ücrette rakam verdi: Altını kesinlikle kabul etmiyoruz

Ergün Atalay asgari ücrette rakam verdi: Altını kesinlikle kabul etmiyoruz - Asgari ücrette rakam vererek kırmızı çizgimizdir diyen Ergün Atalay, 7 bin 785 liranın altındaki rakamı kabul etmeyeceklerini aktardı. Aralık ayında bir araya gelecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu 7 Aralık'ta ilk toplantısın gerçekleştirecek. Görüşmelere bazı işçi ve işveren sendikalarının talepleri masaya yatırılacak.

Türkiye tarihinde belki de bir ilk gerçekleşebilir. Asgari ücrete en az yüzde 50 zammın masada olduğu söyleniyor. Elde edilen bilgilere göre, 7 Aralık tarihinde bir araya gelecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni rakamı açıklamada bakanlığın kamuoyuna sunduğu anket sonuçları, işçi ve işveren sendikalarının talepleriyle birlikte ortak paydada buluşup 17 milyona yakın vatandaşın enflasyon altında ezilmemesi konusunda ciddi miktarda zam yapılacak.

ALIM GÜCÜ AZALMAYACAK

Asgari ücrete 2023 Ocak ayında gelecek zam oranı sonrası temel ihtiyaç ürünlerinin yanı sıra kira, elektronik eşyalar, otomobil ve diğer sektörlerde kapsamlı denetim uygulanacak. Alım gücünün azalmaması, verilen zam oranının fahiş fiyatlar karşısında ezilmemesi için gereken tüm tedbir ve önlemler alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, direkt talimatı verdi. Halkı ezmeye çalışan her kim olursa gereken yapılacak dedi. Sözlerini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, denetim mekanizmalarının daha sık uygulamaya çıkacağını belirtti.

7 BİN 785 LİRA KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Canlı yayın programında asgari ücret değerlendirmesinde bulunan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, '7 bin 785 liranın altındaki bir rakamı kabul etmemiz sıfır, kırmızı çizgimiz. Bu miktarın üzerine çıkmamız lazım. Gıda da artış yüzde 138. Neyin ne olduğunu biz A'dan Z'ye biliyoruz. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ve öyle bir rakam bize getirilmeli.' ifadelerini kullandı. 

İnsan odaklı çalışma gerekliliğine vurgu yapan Atalay, öncelikle sendika, STK'lar, işverenlerin insan odaklı mecburi çalışma yapma gereksiniminde olması gerekliliğine işaret etti. Aylardır gündemden düşmeyen EYT, asgari ücret ve emekli maaş zam oranı, geçici işçi, iş kazaları ve daha fazlasının bizim sorunumuz diyen Atalay, bütün adımların yerli yerinde atılmasını talep etti.

Geçtiğimiz günlerde zincir marketlerde fahiş fiyatlara karşı öncelikli para cezası ardından devam edilmesi halinde kısa süreliğine kapatma cezası teklif edildi. İddialara göre, teklif masaya yatırıldı.

SONRAKİ HABER