Engelli memurlara TOKİ'de faizsiz kredi ve ÖTV'siz araç üst sınır limiti kalksın talebi

Kamuda görevli engelli memurlar, 2 yılda bir derece artışı, her 5 yılda da derece verilmesi nedeniyle emekli maaşlarının 25 yıl üzerinden hesaplanması, TOKİ'de tek konut faizsiz kredi ve ÖTV'siz araç alımında üst limitin terk edilmesi talep edildi.

Engelli memurlara TOKİ'de faizsiz kredi ve ÖTV'siz araç üst sınır limiti kalksın talebi

Engelli memurlara TOKİ'de faizsiz kredi ve ÖTV'siz araç üst sınır limiti kalksın talebi - 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için Memur-Sen Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda kamuda görevli engelli memurlara yönelik yeni talepler açıklandı.

Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Eşref Karaaslan, genel merkezde engelli çalışanlar ve tüm engellilerin yaşam koşullarında zorluk çekmemesi ekonomik, sosyal ve kültürel haklarının gelişimine yönelik gayret ettiklerini aktardı. Devlet kademelerinde çalışan görevlilerin TOKİ'de tek konut için faizsiz kredi, emekli aylıklarının 25 yıl üzerinden hesaplanması, ÖTV'siz araç üst limitinin kaldırılmasını talep etti.

'ENGELLİLERİN TALEPLERİNİ TÜM PLATFORMLARDA DİLE GETİRECEĞİZ'

Karaaslan, Memur'sen'in şimdiye kadar engelli kamu görevlilerinin kazanımlarına vurgu yaparak, 'Engellilerimizin kendilerini toplumdan soyutlamadıkları aksine hayatın tam da merkezinde gördükleri, insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmelerinin gayreti içerisinde olmaya, bunun için de engellilerin taleplerini her vesileyle tüm platformlarda dile getirmeye ve kazanımlarımızı artırmaya devam edeceğiz.' dedi.

Türkiye'de 10 milyondan fazla engelli vatandaşın yaşadığını, mevcut adımlara yönelik daha fazla adımın getirilmesini belirtti. Engelli kadrolarda ek ödemelerin 20 puan artırılması, ailesinde bakıma muhtaç engelli bireyler için çalışanlara yarı zamanlı çalışma hakkı talep ederek yaşam koşullarının iyileştirilmesini istedi.

ENGELSİZ YAŞAM DEVLETE MALİ YOK OLARAK GÖRÜLMEMELİ

Şehit ve gazi yakınlarına uygulanılan hac ve umre kontenjanlarında özel ayrım yapılması, yüzde 50 indirimden faydalanılmasına değinen Karaaslan, 'Engelli personele ihtiyaç duyacağı donanıma sahip araçların olduğu bir servis hizmetinin sağlanmasını, kamuya atanmayı bekleyen binlerce engelli için de ivedilikle kontenjan açılarak daha fazla istihdamın sağlanmasını, gelir vergisi muafiyetinin uygulamaya geçirilmesiyle birlikte ayrıcalığını kaybeden engelli bireylere vergi muafiyeti avantajının farklı bir ödeme yoluyla ilave muafiyet kapsamında ödenmesini, engelli bireylerin yaşam alanına/çalışma hayatına eksiksiz katılabilmesi ve en yüksek verimi sağlayabilmesi için bazı tıbbi cihazların temini noktasında sosyal devlet ilkesini destekleyici nitelikte teşvik/muafiyetlerin sağlanmasını, engelli kamu görevlilerinin TOKİ konutlarından satın almaları halinde tek konut için faizsiz kredi kullandırılmasını talep ediyoruz.' açıklamalarında bulundu.

Engelsiz yaşam için taleplerin hayata geçirilmesi, fırsat eşitliği engelsiz faydalanma devlete mali yük olarak görülmemesi kapsayıcı kamu düzeni tesisi için isteklerinde mücadele edeceklerini vurguladı.

SONRAKİ HABER