Emeklilere Şubat 2023’de yatacak zamlı maaş açıklandı!

Milyonlarca emekliyi ve emekli olacak kişileri ilgilendiren yeni gelişmeyle birlikte 2023'te yapılacak zam oranı belli oldu! Yeni yılda emekli maaşı ne kadar olacak?

Emeklilere Şubat 2023’de yatacak zamlı maaş açıklandı!

Milyonlarca emekliyi ve emekli adayını ilgilendiren yeni yıl zam oranları belli olmuş durumda. Emeklilere Temmuz ayında yapılan zamla birlikte en düşük emekli maaşı 3500 TL olurken, açıklanan yeni enflasyon oranlarıyla birlikte yeni yılda yapılacak zam oranı belli olmuş durumda. Milyonlarca emekli tarafından merak edilen bu tutar yeni yılda vatandaşların ihtiyacını karşılayabilecek mi?

Temmuz ayında yapılan 6 aylık enflasyon verileri doğrultusunda emeklilere %42,35 oranında zam uygulanmıştı. Bu zamların yapılmasıyla birlikte vatandaşlar enflasyonun altında ezilmemiş ve yeni açıklanan rakamlar üzerinden maaşlarını almıştı. Eylül ayında emekli olacak kişiler tarafından merak edilen yeni yıl zam oranı devlet yetkilileri tarafından belirlenecek.

2023 Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

2023 Ocak ayı içerisinde Enflasyon rakamlarının %15,91 olarak belirlenmesi durumunda en düşük emekli maaşı 4 bin 865 TL'ye yükselecek.  2000 öncesinde emekli olan SSK'lıların ise maaşları 5 bin 432 TL'ye yükselecek. Asgari ücretlinin ise 7 bin 500 TL’nin üzerinde maaş alacağı uzmanlar tarafından belirtiliyor. 

Emeklilere Şubat 2023’de yatacak zamlı maaş açıklandı!

Yeni yıla giriş yapılmasıyla birlikte maaşlar tekrar değerlendirilmeye alınarak enflasyon oranları dikkate alınarak maaş zamları gerçekleştirilecek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek yeni ücret 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlükte yerini almış olacak. 

Promosyon Tutarları da Artacak mı?

Emekli maaşlarının artmasıyla birlikte bankalar tarafından verilecek promosyon tutarının da artırılması bekleniyor. En düşük emekli maaşının 3500 TL olmasıyla birlikte özel bankalar tarafından verilen promosyon tutarları 8 bin TL'ye kadar yükseltilmişti. Yeni yılda yapılacak zamlarla birlikte bu promosyon tutarlarının daha da artırılması bekleniyor. 

Emekli maaşlarının artmasıyla birlikte vatandaşlar emekli olabilmek için hükümet tarafından yapılan çalışmaları da düzenli olarak takip ediyor. Hükümet 2023 yılındaki emekli ve asgari ücret tutarını toplantı yaparak açıklayacak. Yapılan toplantı sonrasında yapılacak artış oranı herkes tarafından merak ediliyor.

 Bu konu hakkında sıcak gelişmeler olduğunda bilgi almak için Kamu Gündemi mobil uygulamasını telefonunuza ücretsiz olarak indirebilir ve takip edebilirsiniz.

Android için tıklayarak indirin. 
Apple için tıklayarak indirin

SONRAKİ HABER