Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için detaylar netleşti! Cumhurbaşkanı Erdoğan yakında açıklayacak

Türkiye'de yeni yıl ile birlikte başlayan barınma krizi ülkenin birçok bölgesinden tepkilere neden oldu. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için detaylar netleşti! Cumhurbaşkanı Erdoğan yakında açıklayacak

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için detaylar netleşti!

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için detaylar netleşti! Cumhurbaşkanı Erdoğan yakında açıklayacak - Türkiye'de yeni yıl ile birlikte başlayan barınma krizi ülkenin birçok bölgesinden tepkilere neden oldu. Evi olmayan vatandaş kalmasın diye başlatılmış olan Cumhuriyet tarihinin daha önce görüp görebileceği en büyük sosyal konut projesi hem emeklileri hem de gençleri oldukça sevindireceğe benziyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Eylül ayında duyurulacak olan projeye dair ilk detaylar netleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Eylül aylarında tüm merak edilenlerin belli olacağı dev sosyal konut projesi için geri sayım artık başladı. Tüm detaylarının paylaşılacağı bu sosyal konut projesi kapsamında ev sahibi olamayan vatandaşlara konut, arsa ve işyerleri için 20 yıl vadeli bir şekilde uygun taksit planlamalarıyla satışa sunulacak. 

Türkiye'de daha önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan 150 bin sosyal konut projesi için artık sayılı günler kaldı. Türkiye'de Eylül ayında netleşecek olan bu konut projeleri için dar gelirliler, şehit ve gazi yakınları, gençler ve emeklilere de ayrı kotalar oluşturulacak. Gelen bilgiler doğrultusunda 150 bin sosyal konutun yüzde 20'lik kısmı gençlere ve yüzde 20'lik kısmı da emekli vatandaşların alımları için ayrıldı.

 

PROJE KAPSAMINDA EVİ OLMAYAN KİMSE KALMAYACAK

TOKİ tarafından daha önce yapılan sosyal konut projesi kampanyalarında evi olmayan emeklilere de kotalar oluşturulmuştur. Bu konut hamlesinde hükümetin asıl planı dar gelirli, emekli, şehit ve gazi yakınları, gençler,  yeni evlenecek gençler. 

Anadolu şehirlerinde ve İstanbul'da belirli aile geliri üst sınırı ve daha önce daire sahibi olmamış olması koşullarda aranıyor. Başvuruların alınmasının ardından kura çekilerek konut sahibi olunabilecek. Türkiye'nin merakla beklediği projeler arasında yer alan bu sosyal konut projelerinde 81 ilde 450 - 500 bin konut ve işyeri yapılması planlanıyor.

Projenin son halini ve tüm ayrıntıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eylül ayında vatandaşa müjdeleyecek.