Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'ya çağrı: Bizler icazetli çalışmıyoruz

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak ve Suriye'nin kuzeyine yönelik hava harekatı başlatmasının ardından Rus yetkiliden Türkiye'ye Suriye çağrısı yaptı. Olayın arka planında Kürt sorununda barışçıl çözüm yatıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'ya çağrı: Bizler icazetli çalışmıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'ya çağrı: Bizler icazetli çalışmıyoruz - Pençe-Kılıç Hava Harekatı dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletimi ardından onay verilmesiyle birlikte Irak ve Suriye'nin kuzey bölgelerine hava harekatı başladı. Son iki gündür beklenen müjdeler gelirken, Suriye sınırında yer alan kilit şehirlerimizin ilçelerine terör örgütü PKK/YPG unsuru teröristlerin hava topu saldırısı canları yakmaya başladı. Gelişmeler neticesinde sadece hava gücü değil aynı zamanda kara harekatının da gerçekleşeceği sinyali geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın adamı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye'yi suçlamaktan geri çekinmedi. Suriye'de 'aşırı askeri güç' kullanılmasından şikayetlerini dile getiren Rus yetkiliden çağrı geldi. Aşırı güç kullanmaktan kaçınmaya ve itidal göstermeye yönelik hareketliliğin azalması talep edildi. Konu üzerine akıllara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar dönüşü uçakta gazetecilerin sorularına verdiği yanıt geldi. Harekat öncesi Putin ile görüşmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Bizler icazetli çalışmıyoruz' demişti.

BARIŞÇIK ÇÖZÜM ÇAĞRISI

Rus haber ajanslarından aktarılan bilgilerde Moskova yönetimi, Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta yer alan terör örgütlerine karşı başlattığı saldırıyı Kürt sorunu olarak gündeme taşıması amacın farklı olduğunu gösteriyor. Yönetim, Türkiye'nin 'Kürt sorununa barışçıl bir çözüm araması gerektiğini' dile getirdi.

Hava harekatı öncesi Ankara'nın Rusya'yı hiçbir şekilde bilgilendirmediğine değinen Lavrentyev, 'Türk meslektaşlarımıza, Suriye'nin sadece kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde değil, tüm topraklarda gerilimin tırmanmasını önlemek için belirli bir itidal göstermeleri çağrısında bulunuyoruz.' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyareti öncesi uçakta gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, 'Biz bu operasyonla ilgili ne Sayın Biden'la ne Sayın Putin'le herhangi bir görüşme yapmış değiliz. Nitekim bu olayda da olduğu gibi, her zaman söylüyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz. Türkiye'nin güvenlik teşkilatı, bizler icazetli çalışmıyoruz. Biz eğer bir adım atacaksak bunun kararını veririz ve bu adımı da atarız. Bu konuda Amerika artık bizi bilmesi lazım. Herhalde biliyordur. Bundan sonraki süreçte zaten bizim çok daha önemli adımları kararlı bir şekilde nasıl atacağımızı, atmamız gerektiğini de inşallah hepsi görecek' demişti.

Kara ve Hava Kuvvetleri'mizin sahada gösterdiği üstün başarı başta batı ülkelerinde huzursuzluk oluşturdu. Suriye ve Irak'ta yıllardır etkin güç konumunda yer alan terör örgütleri mevcut hükümetleri kıstırarak belirli açıklamalar yapmasına, Rusya üzerinden Türkiye'ye mesaj vermeye çalışmalarına karşı net yanıt kısa sürede verilecektir.

SONRAKİ HABER