Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye artık eski Türkiye değildir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin konu başlıkları ve turizmde gelinen noktaya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye artık eski Türkiye değildir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye artık eski Türkiye değildir - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Otelciler  Federasyonu 7. Olağan Genel Kurulu'nda gündeme dair açıklamalarda bulunarak, turizmde gelinen noktaya vurgu yaptı.

Türkiye, 7 bölge 81 iliyle güzellik abidesi saçan 3 kıtayı birbirine bağlayan stratejik konum üstünlüğüne geç elde etmiş ama atılan adımlar sayesinde geç kalınmışlığı geride bırakmış ülkeyiz. 85 milyon vatandaşın 40 yıldır terör belası ülke sınırları içinde arındırıldı. Artık sınır ötesi operasyonlarla kökü kazınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm ile ilgili, 'Ülkemiz dünyanın tüm güzelliklerini kendinde toplamış bir hazineye sahiptir. Dünyada turizm sektörünün büyük atılımlar gösterdiği dönemlerde biz süreci hep geriden takip ettik. Bu atılımı ilk kez Özal döneminde başlattık. Sonra AK Parti döneminde bu atılımları hızlandırdık. Turist başına harcamanın bin dolara yaklaşması verilen emeklerin karşılığının alınmaya başladığının göstergesidir.' ifadelerini kullandı.

Zengin turizm potansiyelinin farkına varmak, yıllık cari açığın kapanmasına yardımcı oldu. Yıllık 40 milyar dolara yakın getiri sağlayan turizm sayesinde ihracat-ithalat aralığında açık kapanıyor. Enerji yükünü hafifleten turizmde son yıllarda yerinde atılan yerli adımlar meyve vermeye başladı.

Turizmde atılan adımlar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Sadece turizm sektöründe 143 bin yatak kapasitesini aşkın yatırımlar devam ediyor. Terörden arındırdığımız Güney Doğu Anadolu bölgesi bunlardan biridir. Sağlık turizmi bunlardan biridir.

İstanbul'dan Diyarbakır'a, Bursa'dan Van'a pek çok şehrimiz başlı başına turizm değeridir. Turizm sektöründeki gücümüzün giderek farkına varıyoruz. Yaşadığımız coğrafyanın kıymetini yeterince bilmiyor olabiliriz ama dışarıdan gelen bu zenginliği hemen fark ediyor. Turizmde artık çıraklık ve kalfalık dönemimizi bitirdik, ustalık dönemindeyiz.' açıklamalarında bulundu.

Medya manipülasyonları ile istikamet değiştirmeye çalışanlar geçmişi unuttuklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Ülkemizi yeniden siyasi istikrarsızlık, sosyal çatışma bataklığına sürüklemek isteyenler bugün de boş durmuyor. Ama unuttukları bir şey var, Türkiye artık eski Türkiye değildir' dedi.

Türkiye çıkarları konusunda karşılaştığı sorunlarda bir çözüm yolu üreterek üstesinden aşmada hiçbir engel tanımamaya başladı. Demokrasi ve kalkınma mücadelesinde Türkiye Yüzyılı vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel dengeleri kuyumcu terazisi titizliğiyle ölçüp politikalarımızı buna göre belirliyoruz diye konuştu.

SONRAKİ HABER