Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklanan enflasyonun ardından açıklamalarda bulundu!

Bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin ardından az önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katılım Finans Strateji Belgesi Tanıtım Toplantısı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklanan enflasyonun ardından açıklamalarda bulundu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi gündemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gelen bu açıklamalar kısa süre içerisinde gündem oldu. Katılım Finans Strateji Belgesi Tanıtım Toplantısı'nda gerçekleşen toplantıdan önemli konu başlıkları ise şu şekilde verildi; 

KRİZLER BİZE TUZAK KURANLARI AÇIĞA ÇIKARDI! 

Yaşadığımız bu süreçte finans strateji belgesinin hayata geçirilmesinin son derece önemli olduğundan bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Salgının ve savaşın tetiklediği enerji ve emtia fiyatlarındaki artışın derinleştirdiği küresel ekonomik krizin gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm ekonomileri derinden etkilediği bir dönemden geçiyoruz. Küresel krizlerin ardının kesilmediği son yıllarda Türkiye, uzunca bir süredir yaşadığı siyasi ve ekonomik badirelerden elde ettiği tecrübe ile kendini diğer ülkelerden ayrıştırmayı başarmıştır. Daha açık konuşmak gerekirse birileri son 8-9 yıldır Türkiye'yi yönetilebilir olmaktan çıkarmak için kumpastan darbeye her yolu denediler. Bu sinsi saldırıların son mermisi de ekonomimize sıkıldı. Ama hesap edilmeyen bir durum ortaya çıktı. Bize kurulan tuzaklara karşı verdiğimiz mücadele bizi daha güçlü kıldı. Buna mukabil dünyadaki beklenmedik krizler bize bu tuzakları kuranların tüm zaaflarını ve zayıflıklarını açığa çıkardı." şeklinde konuştu. 

ENFLASYON MESELESİNİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ 

Bugün açıklanan TÜİK enflasyon verilerinin ardından konu hakkında da sorunların çözüleceğini açıklayarak, "Küresel gelişmelerin etkisiyle bir süredir etkisini hissettiğimiz enflasyon meselesinin de üstesinden gelerek inşallah Türkiye Yüzyılı'nı hep birlikte inşa edeceğiz. Tabi bu arada küresel ekonomik kriz sürekli yeni sorunlara da yol açarak dünyayı kasıp kavurmayı sürdürüyor. Yaşanan sorunların en çok etkilediği alanların başında ise finans kesimi geliyor. Esasen finans sisteminin bunun ötesinde sıkıntıları, çarpıklıkları, çıkmazları da vardır. Daha açık bir ifade ile temel görevi tasarrufları doğru yatırımlara yönlendirerek ekonomik büyümenin lokomotifi olması gereken finansal sistem artık bu görevini yerine getiremiyor. Geldiğimiz noktada finans sisteminin üretimi ve ticareti beslediği bir ekonomik düzenin yerini adeta tüm diğer sektörlerin finans sektörünü beslediği sağlıksız ve sürdürülemez bir yapı almıştır." şeklinde konu hakkında konuştu. 

Sözlerine Katılım Bankası isminin Katılım Finans Kurumu şeklinde değiştirilmesi konusunda öneride bulunarak bu sayede katılım finans kuruluşlarının bankalardan farkının olmadığına ilişkin algıların kırılabileceği belirtildi. 

SONRAKİ HABER