Büyük gün geldi: Hayallerin gerçeğe dönüştüğü proje açılıyor

2013 yılında yapımı başlayan Artvin Yusufeli Barajı, bugün su tutmaya başlayacak. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılması istenilen ancak engellemelere rağmen vatandaşın hizmetine sunulamayan eserler 2022 yılında hayalden gerçeğe dönüşüyor.

Büyük gün geldi: Hayallerin gerçeğe dönüştüğü proje açılıyor

Büyük gün geldi: Hayallerin gerçeğe dönüştüğü proje açılıyor - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla bugün dünyanın en büyük 5'inci barajı açılıyor.

Türkiye ekonomisine yıllık 5 milyar liraya yakın getiri, binlerce kişiye istihdam sağlayacak Yusufeli Barajı, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde törenle açılıyor. Türkiye'nin en büyük, dünyanın 5'inci büyük barajı olma özelliğine sahip bakanlık bütçesi ve yerli sermaye ortaklığında inşa edildi. Bugünden itibaren su tutmaya 29 Mayıs tarihinde de elektrik üretimine başlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün 100 yılın projesini törenle açılışını yapacak. Artvin'in Yusufeli ilçesinde 2012 yılında yapımı başlanılan proje 9 yılda başarıyla tamamlandı. Çoruh Nehri üzerine inşa edildi. Türkiye ekonomisine yıllık 5 milyar lira getiri sağlayacak. Yerli ve milli imkanlarla inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali, yıllık 1,9 milyar kilovatsaat elektrik üretecek.

Bölge halkı hiçbir şekilde mağdur edilmedi. Barajın aktif kullanılacağı bölgede yer alan köylerin tahliyesi gerçekleştirildi. Villa tipi köy evleri bölge halkının hizmetine verilecek. Anahtar teslimi ile birlikte konut ve işyerleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılış töreninde teslim edilecek.

Büyük gün geldi: Hayallerin gerçeğe dönüştüğü proje açılıyor

ARTVİN YUSUF ELİ BARAJI

Artvin'in Yusufeli ilçesinde 2013 yılında bakanlık ortaklığında yerli ve milli sermaye ile kurulan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Türkiye'de 410 kilometre uzunluğuna sahip Çoruh Nehri üzerinde projelendirildi. 

Baraj, 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en büyük, dünyanın 5'inci barajı olma özelliğine sahiptir. Yusufeli ilçesi ve barajın inşa edildiği bölgede su altında kalacak köylere vatandaşların tahliyesi yapılarak 5 bin konut, 270 işyeri ve 9 bin 430 dönüm tarım arazisi bugünden itibaren sular altına kalacak.

Merkez ilçe ve 7 köy sular altında kalacağı için vatandaşlara 3 bin 205 konut inşa edildi. Villa tipi köy evleri model alındı. Böylelikle hem vatandaş hem de devlet yetkililerinin memnun kalacağı, hiçbir şekilde kimsenin mağdur olmaması adına girişilen proje hayalden gerçeğe dönüşmüş oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanların katılımıyla bugün resmi törenle açılacak.

SONRAKİ HABER