Bir zam daha geldi: İşlenmiş et ürünleri cep yakacak

Türkiye'de kazanç kapısında en ciddi elde edilen gelir sektörü işlenmiş et ürünleridir. Et fiyatları son iki yıldır normal ilerlerken, işlenmiş et ürünlerine ciddi oranda zam yapıldı.

Bir zam daha geldi: İşlenmiş et ürünleri cep yakacak

Bir zam daha geldi: İşlenmiş et ürünleri cep yakacak - Et fiyatlarına oranla artması beklenen işlenmiş et ürünleri (sucuk, salam, sosis, pastırma) maalesef son bir yılda 3,5 kat yükseldi. Geçtiğimiz yıl dana kuşbaşı kilo fiyatı 70 lira satılırken 1 kilogram sucuk 90 liraya satılıyordu. Şu an kuşbaşı 130 lira ancak sucuk 350 lirayı geçti.

Zincir marketler fahiş fiyat politikasından vazgeçmeyeceği anlaşıldı. Artık her ay değil haftalık belki de iki üç günde bir raf ürünleri etiket fiyatları değişiyor. Bir anda yüklü miktarda fiyat değişikliği yerine ay içinde düşük miktarlarda peş peşe etiketin fiyatı değiştirilerek hem vatandaşın hem de denetim ekiplerine oyun oynamaya başladılar.

İşlenmiş et ürünlerinin bu noktaya gelmesinde zincir marketlerin raf bedelleri fiyatlarda aşırı etkili oldu. 1 kilogram sucuğun içinde ortalama 300 gram et kullanıldığı hesap edildiğinde üretici firmaların elde ettiği gelir düşünülemez. Tahmin üstü kazanca rağmen halen zam üstüne zam, girdi maliyetlerini gerekçe göstermek değil de arka planda farklı amaçların olduğunu düşündürüyor.

SON BİR YILDA 3,5 KAT YÜKSELDİ

Gıda krizi öne sürülerek temel ihtiyaç ürünleri hiç olmadığı kadar yükseldi. Kriz aşılmasına rağmen halen artış devam ediyor. Yüksek kar hırsı, zincir marketlerin gözünü bürümüş. Vatandaşlar artık talep ve öneri de bulunmuyor. Direkt kapatılmalarını istiyor. İşlenmiş et ürünlerinde fiyat artışları nedeniyle bundan 2 sene öncesine kadar her sabah sofrasında eksik edilmeyen sucuk, salam, sosis, pastırma ve kuru paketli et ürünleri vatandaşı isyan ettirdi.

Fahiş fiyat artık cepleri değil can sıkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimatı verdi. MHP Lideri Devlet Bahçeli'de noktayı koydu. Kısa süre içinde yeni yıla girmeden vatandaş etkileyen tüm sektörler oluşturdukları tahribat boyutuna göre cezai işleme tabii tutulacak.

SONRAKİ HABER