Bakanlıktan yeni destek paketi duyuruldu! O koşulu sağlayanlara 2.300 TL yatırılacak başvuru ekranı

Ülke genelinde alım gücünün düşmesi sonrasında hükümet kanadından destek paketleri duyurulmaya devam ediliyor. Buna göre ise yeni destek paketi için açıklama yaptı. Bakanlıktan yeni destek paketi duyuruldu! O koşulu sağlayanlara 2.300 TL yatırılacak başvuru ekranı

Bakanlıktan yeni destek paketi duyuruldu! O koşulu sağlayanlara 2.300 TL yatırılacak başvuru ekranı

Bakanlıktan yeni destek paketi duyuruldu! O koşulu sağlayanlara 2.300 TL yatırılacak başvuru ekranı - Ülke genelinde alım gücünün düşmesi sonrasında hükümet kanadından destek paketleri duyurulmaya devam ediliyor. Buna göre ise yeni destek paketi için açıklama yaptı. Öğrencilere sağlanan eğitim öğretim destek yardımları kaldığı yerden devam ediyor. Kişilerin ihtiyaçlarının eksiksiz karşılanabilmesi adına devlet tarafından sosyal ve ekonomi destek ödemeleri gerçekleştiriliyor.

Ailelere yapılan bu ödemeler için özel şartlar yer alıyor. Bu şartlar arasında en önemlisi şüphesiz ikametgah adresinde sigortalı birinin kaydı olup olmaması. Bakanlık tarafından gelen bilgiler doğrultusunda kişiler SED yardımlarından faydalanabilmesi için velilerin e-devlet giriş kapısı üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Başvuru işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için ailelere her ay 2.300 TL hesaplara aktarılacak.

ÖDEMELER HER AY YAPILIYOR

Yeni eğitim öğretim döneminde ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan destek paketleri bir bir açıklanmaya devam ediyor. Buna göre ise Türkiye Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) paketi olarak bilinen ihtiyaç sahibi kişilerin hesaplarına ödemeler aktarılacak.

Bakanlıktan gelen açıklamada Derya Yanık şu ifadelere yer vermişti. “SED’den yararlanan çocuklarımız için ailelerin hesaplarına Ağustos 2022 ödemesi olarak toplam 328.311.460 TL yatırdık

Ağustos ayında SED'den yararlanan çocuklar için toplamda 328 milyon TL'yi aşkın destek ödemesi yapıldığını açıklayan Derya Yanık,

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli geliri bulunmayan ailelerin çocukları ekonomi destek hizmetinden yararlandırılmaktadır. Sosyal ve ekonomi destek hizmeti için yapılan başvurulara yapılan araştırma inceleme ve değerlendirme sonucunda karar verilmektedir. Bu nedenle aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra başvuru için karar veriniz. İsterseniz ikamet ettiğiniz ilde size en yakın sosyal hizmet merkezine dilekçeyle veya şahsen başvuruda bulunabilirsiniz.” diyerek sözlerini noktalamıştı.

SED YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANABİLİYOR

Bakanlıktan yeni destek paketi duyuruldu! O koşulu sağlayanlara 2.300 TL yatırılacak başvuru ekranı

Sosyal ve Ekonomik Destek paketinden faydalanabilecek kişiler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı müdürlüklerden yapılan resmi açıklamalarda şu ifadelere yer verildi.

  • Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
  • Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
  • Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.
  • Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

SED YARDIMI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Sosyal Ekonomik Destek paketi başvurularından yararlanabilmek için kişilerin ikamet ettikleri il de en yakın sosyal hizmet merkezine giderek dilekçe ile veya şahsen başvuru işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Bakan Derya Yanık tarafından açıklanan bu ifadeler sonrasında ise ihtiyaç sahibi aileler de destekten faydalanabilmek için dilekçelerini hazır hale getiriyor.

SONRAKİ HABER