Bakan Yanık: Sığınmacılar için kendi öz kaynaklarımızdan yaklaşık 45 milyar dolar harcanmıştır

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Türkiye'nin yabancı sığınmacılara yönelik insani yardım kapsamında uluslararası toplumun verdiği destekten daha çok destek verdiğini açıkladı. İşte Bakan Yanık'ın konuşmaları.

Bakan Yanık: Sığınmacılar için kendi öz kaynaklarımızdan yaklaşık 45 milyar dolar harcanmıştır

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık; "2'nci Dünya Savaşından sonra yaşanan en büyük göç dalgasına sebep olan bu savaşta Türkiye, sığınmacılara yönelik insani yardım çalışmalarına uluslararası toplumun verdiği desteğe nispetle daha yüksek bir oranda katılmış ve kendi öz kaynaklarından yaklaşık 45 milyar dolar harcamıştır" ifadelerini kullandı. 

Bakan Yanık, Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı Programı'nda Suriye'de yaşanan savaştan dolayı Türkiye'ye sığınan yabancı sığınmacılar hakkında konuşma yaptı. Bakan Yanık; "Ülkemiz, Suriye'deki çatışmaların başlangıcından bu yana, tarihsel birikiminin de gereği olarak, insani sorumluluk duygusuyla hareket etmektedir. 2'nci Dünya Savaşından sonra yaşanan en büyük göç dalgasına sebep olan bu savaşta Türkiye, sığınmacılara yönelik insani yardım çalışmalarına uluslararası toplumun verdiği desteğe nispetle daha yüksek bir oranda katılmış ve kendi öz kaynaklarından yaklaşık 45 milyar dolar harcamıştır. Bu bakış açısını Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle de özetleyecek olursak; bizler, "Hiç kimseyi etnik kimliği, dini, kültürü sebebiyle geri çevirmedik. Tarihimizin, kültürümüzün ve inancımızın yüklediği bu görevi bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.  

Bakan Yanık konuşmalarına Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaştan dolayı Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilen çocuklar hakkında konuşarak şu ifadelere yer verdi; "Türkiye'nin, dünyada eşi az görülen bu iyilik geleneğini, son olarak Rusya-Ukrayna savaşında da sürdürmesi ve bu yönde olağanüstü gayreti için Sayın Cumhurbaşkanımıza tüm dünya çocukları ve insanlık adına buradan şükranlarımı arz ediyorum.  Dün itibarıyla Ukrayna’dan bir grup çocuğumuzu ve onların beraberinde refakatçilerini ülkemize kabul ettik ve onları bir anlamda güvenliğe eriştirmiş olduk. Çalışmalarımızda yanımızda yer alan Avrupa Birliği’yle iş birliğimizin artarak devam etmesini temenni ediyorum" dedi. 

Bakan Yanık dünyada yaşanan bu savaşlar sonucunda Türkiye'ye sığınan insanlara yönelik Türkiye'nin uluslararası toplumlara göre daha fazla yardım sağladıklarını konuşmalarında vurgu yaptı. 

SONRAKİ HABER