Bakan Yanık: Kolluk kuvvetleri görevinin kadını korumak olduğunu biliyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eşinden şiddet gören kadına, 'Kocandır, haydi barış' düşüncesini eleştirerek kadınların hak ve hürriyetlerinin korunacağını konu üzerinde kolluk kuvvetlerinin kadını korumak olduğunu dile getirdi.

Bakan Yanık: Kolluk kuvvetleri görevinin kadını korumak olduğunu biliyor

Bakan Yanık: Kolluk kuvvetleri görevinin kadını korumak olduğunu biliyor - Türkiye'de son yıllarda kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin yüzde 7 azaldığı dile getirildi. Kolluk kuvvetlerinin görev anlayışıyla kadını korumak adına çaba gösterdiği, kadın şiddeti ve kadın cinayetine teşebbüs eden kişilere karşı hiçbir şekilde göz ardı edilmeyeceğine vurgu yapıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası' vesilesiyle Ankara'da basın yayım ve organ mensubu görevlilerle bir araya geldi. Bakan Yanık, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı hakkında bilgi verdi. İhtiyaçlar doğrultusunda planın şekillenerek mağdur bakış açısına ek olarak fail odaklı açının da eklendiğini ifade etti.

GEREKLİ İNCELEMELER YAPILACAK

Bakan Yanık, şiddet yanlısı bir kişinin kendisini şiddete götüren sürecin incelenmesi ile ilgili çalışmalar yapılacağını belirterek, 'Faili şiddet kullanmaya götüren sürecin incelenmesi. Psikiyatrik bir sorunu varsa, sağlık tedbirinin alınması ya da rehabilitasyon sağlanması. Faili, şiddete götüren sebeplerin ortadan kaldırılması için failin rehabilite edilmesi. Veri ve istatistik başlığı önemli. Kadına yönelik şiddeti ortaya çıkaran sebepleri, veriler ve istatistikler çerçevesinde önceden tespit edip bunlara ilişkin yapılması gereken çalışmaları bir anlamda önleyici bir bakışla ortaya koymak. Yani şiddet ortaya çıkmadan önleyici koruyucu hizmetlerin yanına veri ve istatistikler ile desteklediğimiz yeni perspektifleri eklemek. Vaka bazlı çalışmalar önemli. Her bir bireyin uğradığı şiddet ve sebepleri biricik. Kapsayıcı çözümlere evet ama her olayın kendisiyle alakalı da özel çalışmalar yapılması gerekiyor.' diye konuştu.

Türkiye'de 2021 yılında 309 kadın cinayeti yaşandı. 2021 yılı ilk 10 ayında 242 kadın hayata gözlerini yumdu. 2022'nin ilk 10 ayında geçen yıla oranla yüzde 7 azalışla birlikte sayı 225'e düştü. Genel açıdan bakıldığında sayıların yüksek olduğu, bakanlık tarafından çalışmaların yürütülüp daha derinlere inilmesi sağlanılacak.

HİÇBİR KADIN MAĞDUR EDİLMEYECEK!

Kadın şiddet sonrası telkin amaçlı, 'Kocandır, haydi barış' anlayışını eleştiren Yanık, 'Şimdi kolluk kuvvetleri, görevinin onları barıştırmak değil, kadını korumak olduğunu biliyor' ifadesini kullandı. 

Destek almak isteyip de şimdiye kadar hiçbir vatandaşın dışarıda kalmadığı, yüzde 75-80 arası kapasite doluluğu olduğu söylendi.