Bakan Varank: Biz temiz para aramaya gidiyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığında 2023 yılı bütçe görüşmelerinde komisyonda yer alan milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Bakan Varank: Biz temiz para aramaya gidiyoruz

Bakan Varank: Biz temiz para aramaya gidiyoruz - Aynı partiye mensup olmalarına rağmen ortak fikirde olmayanlarında olduğu, zıt görüşlerin her zaman olabileceği eleştirileri üzerine Varank, yapıcı eleştirileri dikkate aldığını belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, teröristler ile dağda aile bağları fotoğrafları çektirmenin olmdığı an savunma sanayisine olan ihtiyacın azalacağına değindi. Sözlerinin devamında komisyonda yer alan vekillerin eleştirileri büyük yankı uyandırdı. Bakan Varank, 'Birileri sınırlarımızdaki teröristleri desteklemediği zaman, İstiklal Caddesi'nde bomba patlatan terör örgütünü iklim örgütü gibi göstermediğiniz zaman, partili arkadaşlarınız dağdaki teröristlerle aile bağları fotoğrafları çektirmediği zaman savunma sanayisine ihtiyacımız azalır.' dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile beraber bünyesinde yer alan kurum ve kuruluşların 2023 yılına ait bütçe görüşmeleri görüşüldüğü esnada komisyonda yer alan vekillerin eleştiri ve sorularını yanıtlayan Varank, savunma sanayi ihtiyacı eleştirisine karşı net cevap verdi. Dağdaki teröristlerle aile bağları fotoğrafları çektirilmediği zaman savunma sanayisine ihtiyacımızın azalacağını belirtti. Burada birtakım yerlere mesaj yollayarak eleştirilerin arka planında yatan neden belli oldu.

'40 YILDIR TERÖRLE MÜCADELE EDİYORUZ'

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ın, 'savunma sanayisine daha az yatırım yapılması gerektiği' sözlerine karşı Bakan Varank,

'Biz sektörlere kendi hevesimize göre yatırım yapmakla ilgili kararlar almıyoruz. Ülkemizin neye ihtiyacı varsa ona yatırım yapıyoruz. Göreve geldiğimizde ülkemiz altyapı fakiriydi, altyapılara yatırımlar yaptık. Şu anda sağlık teknolojilerinden yapay zekaya, savunma sanayisine yatırım yapıyoruz. Bu alanlara ihtiyaçlar azalırsa bizim de bu alanlara yatırımlarımız azalır. Birileri sınırlarımızdaki teröristleri desteklemediği zaman, İstiklal Caddesi'nde bomba patlatan terör örgütünü iklim örgütü gibi göstermediğiniz zaman, partili arkadaşlarınız dağdaki teröristlerle aile bağları fotoğrafları çektirmediği zaman savunma sanayisine ihtiyacımız azalır. Biz de o zaman bu tartışmaları bırakırız. Çok zorlu bir coğrafyada yaşıyoruz. 40 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Kilis'e, Gaziantep'e roketler düşerken 'Savunma sanayisine daha az yatırım yapın.' demek absürtlükten başka bir şey değildir.' ifadelerini kullandı.

TOGG'a yöneltilen eleştirilerin bir diğeri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamak yerine özel sektör fabrikası açıldı söylemleri geldi. Bakan Varank, biz Cumhuriyet'i sloganlarla değil, Togg gibi milletin asırlık projelerini gerçeğe dönüştürerek, 'Yaşasın Cumhuriyet' edalarıyla kutluyoruz demesi üzerine salonda tepkiler artışa geçti.

'ALMANYA'YA GİDİP BİR ŞEYLER ÖĞRENMEYE ÇALIŞACAKSINIZ'

Kılıçdaroğlu'nın yurt dışı ziyaretlerinde, 'Biz temiz para aramaya gidiyoruz' açıklamalarına işaret eden Bakan Varank, 'Kılıçdaroğlu, 'Biz temiz para aramaya gidiyoruz.' Almanya'ya gidecek denildi. Volkswagen'in ortağı kim? Katar. Deutsche Bank'ın ortağı kim? Katar. Her gün Türkiye'de Katar'a sallayacaksınız, yabancı yatırımcıların bazılarını ayrıştıracaksınız sonra Almanya'ya gidip bir şeyler öğrenmeye çalışacaksınız.' açıklamasında bulundu.

Türkiye'de artık 'faşist' üniversite anlayışının yıkıldığı, 'klikçiliği' bitirdikleri, tek tip zihniyetin alaşağı ettiklerini belirten Varank, ODTÜ'de öğrenciyken 28 Şubat dönemi yaşamış olduğu ayrımcılık ve olumsuzluklara rağmen hiçbir zaman hedeflerinden şaşmadığını dile getirdi.

SONRAKİ HABER