Bakan Soylu eşya ve kira yardımı desteğini açıkladı! O kişilere 120 bin TL verilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde önemli açıklamada bulundu. Son dakika açıklamasıyla gündeme düşen 120 bin TL yardımının verileceği kişiler belli oldu.

Bakan Soylu eşya ve kira yardımı desteğini açıkladı! O kişilere 120 bin TL verilecek

Bakan Soylu eşya ve kira yardımı desteğini açıkladı! O kişilere 120 bin TL verilecek - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde Düzce Gölyaka merkezli 5,9 büyüklüğünde deprem meydana gelmesi sonucu hiçbir vatandaşın mağdur olmaması adına bakanlıkça yeni desteği açıkladı. Sosyal devlet anlayışıyla hareket eden Bakan Soylu, depremzedelere 120 bin TL yardım verileceğini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ortaklığında deprem bölgesinde vatandaşların sorunlarına çözüm üretmek için bölgede inceleme başlatmışlardı. Ağır hasar ve yıkımı gerçekleşecek yapıların sahiplerine mağduriyet yaşamamaları, konutları yeniden inşa edilene kadar devletimiz yardım verecek.

Düzce Depremi, başta İstanbul ile Ankara olmak üzere çok sayıda ilde hissedildi. 5.9 büyüklüğündeki deprem gece insanları yatağından kaldırırcasına binaları beşik gibi salladı. Vefat eden ya da ağır yaralanan olmaması bir nebzede olsa vatandaşları sevindirdi. Ancak maddi zarar görenler kış ayında zorluk çekmemesi adına Bakan Soylu, kira ve eşya desteğini duyurdu.

Bakan Soylu eşya ve kira yardımı desteğini açıkladı! O kişilere 120 bin TL verilecek

DÜZCE'DE KİRA VE EŞYA YARDIMI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, '93 vatandaşlarımız yaralandı, 6 kişinin tedavisi sürmekte. 3 bin 748 personel ve 812 araç Düzce'de görev aldı. Çadırlar kurulmaya devam ediyor. 19 bölgede çadır alanları oluşturduk. 20 bine yakın battaniye, 600'e yakın ısıtıcı dağıtıldı. Depremin ivmesi yüksekti. Eşyalar zarar gördü. 818 hasar tespiti yapıldı.220 kişiden oluşan 110 ekip hasar tespit çalışması yapıyor. 

Vatandaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. 90 bin TL'ye kadar eşya yardımı yapacağız. Ağır hasarlı konut için 30 bin TL'ye kadar kira yardımı yapılacak.' ifadelerini kullanmıştı.

Eski yapı binalarda meydana gelen çatlakların boyutunu tespit etmek için hasar sonrası yıkılma ihtimali ile yeniden inşa faaliyetleri kapsamında konutları zarar gören vatandaşlarımız kış ayında zor günde kalmaması için 30 bin TL kira yardımı yapılacak. Depremde eşyaları kullanılamaz hale gelenlere de 90 bin TL destek verilecek. Böylelikle bir kez daha hükümet yetkililerince zor günde birliktelik duygusunu gün yüzüne çıktı.

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Düzce'de meydana gelen deprem sonrası ağır hasarlı konutlar için 30 bin TL, kullanılamaz boyuta ulaşan eşyalar için 90 bin TL eşya yardımı yapılacağı müjdesi sonrası vatandaşlar başvuruların nereden yapılacağına dair araştırmalar başladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, hasar tespit çalışmalarına devam edildiğini, vatandaşlar hasar tespit durumunu e-Devlet'den sorgulayabileceğini ifade etmişti.

SONRAKİ HABER