Bakan Özer: Okul değişikliği işlemlerinde kontenjan şartını kaldırdık

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile birlikte öğretmen çocuklarının nakil ve geçiş işlemleri konusunda değişikliğe gidildiğini duyurdu.

Bakan Özer: Okul değişikliği işlemlerinde kontenjan şartını kaldırdık

Bakan Özer: Okul değişikliği işlemlerinde kontenjan şartını kaldırdık - Tayin olan öğretmen çocukları, nakil ve geçiş işlemlerinde yaşadıkları sıkıntının giderilmesi amacıyla okul değişikliğinde kontenjan şartı kaldırıldığı açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yeni düzenlemeyi açıkladı. Görev yeri değişikliği yapan öğretmenlerin öğrenci olan çocukları için nakil ve geçiş işlemlerinde artık sınır şartı kalktı. 

15 Kasım 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik detaylarını Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer duyurdu. Bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamalara göre, 'Görev yeri değişen öğretmenlerimiz, lise çağındaki çocuklarının nakil işlemlerindeki kontenjan sınırı nedeniyle kendi merkezi sınav puanlarının daha altında ya da kayıt alanlarının uzağında okullara gitmek durumunda kaldığına yönelik sorunları bize ilettiler. Biz de tayin olan öğretmenlerimizin çocuklarının liselere nakil konusunda yaşadığı sıkıntılarını gidermek amacıyla okul değişikliği işlemlerindeki kontenjan şartını kaldırdık. Buradaki kriterimiz, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okullarda öğrencinin taban puanı, ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak öğrenci alan okullarda ise yerleştirme dengesinin sağlanması olacak.' ifadelerine yer verildi.

Görev yeri değişen öğretmenlerin çocukları, ortaöğretim süreleri boyunca bir defa olmak üzere kontenjan şartı aranmadan nakil ve geçiş işlemleri yapılacak.

Türkiye'de sayıları resmi veriler odağında 1 milyon 200 bine yaklaşan öğretmenlerin yıl içinde veyahut zorunlu, geçici, şartlı görev sürelerinin bitiminde tayin işlemleri sadece ailesinin kurulu düzeni değil yeni atandıkları bölgede ortaöğretim kademesinde eğitim gören çocuklarının da nakil ve geçiş işlemleri sorunluydu. Talep ve öneriler, Bakan Özer'i harekete geçirdi. Resmi Gazete'de geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren düzenlemenin detayları şu anda açıklandı.

Öğretmenler çocukları, bir defa olmak şartıyla atandıkları bölgede nakil ve geçiş işlemlerinde müracaat ettikleri okulda kontenjan şartı aranmadan işlemleri tamamlanacak.