Bakan Özer duyuru: Başöğretmenlik eğitim programı süresi uzatıldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer öğretmenlerin mağduriyet yaşamaması adına eğitim programını tamamlayamayan adaylar için eğitim programının süresini uzatacaklarını duyurdu. İşte detaylar...

Bakan Özer duyuru: Başöğretmenlik eğitim programı süresi uzatıldı

Bu senenin en çok gündem olan konularından biri olan Öğretmenlik kariyer basamakları eğitim sınavı ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yeni bir açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada eğitimini tamamlayamayan öğretmenler için sürenin uzatılacağı açıklandı. Mahmut Özer tarafından yapılan yazılı açıklamadan önemli başlıklar şu şekildeydi; 

EĞİTİMLERİN YÜZDE 98,64'Ü TAMAMLANDI! 

Programda eğitim alan toplamda 543 bin 429 öğretmenin olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Uzman öğretmenlik eğitim programına başlayan 543 bin 429 öğretmenimizin yüzde 98,71'i, başöğretmenlik eğitim programına başlayan 70 bin 961 öğretmenimizin yüzde 98,08'i, toplamda ise 614 bin 390 öğretmenimizin yüzde 98,64'ü eğitimlerini tamamladı." dedi. 

Öğretmenlerin gelişimlerini desteklemek için yapılan bu programlardan yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin muaf tutulacağını açıklayan Özer, "Eğitimini tamamlayan ve sınavını başarıyla geçen bütün öğretmenlerimiz, uzman öğretmenliğe başvurduysa uzman öğretmenliğe, başöğretmenliğe başvurduysa başöğretmenliğe geçiş yapacak. Yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerimiz de sınavdan muaf olacak." şeklinde konuştu. 

25 EYLÜL'E UZATILDI 

19 Eylül'de tamamlanan başöğretmenlik eğitim programında öğretmenlerden yüzde 98'inin tamamladığını açıklayan Özer, "Başöğretmenlik eğitim programını tamamlayamayan bazı öğretmenlerimiz, süre uzatma talebinde bulundular. Bu arkadaşlarımızın da mağdur olmaması için süreyi 25 Eylül tarihine kadar uzattık. Bu sürecin tüm öğretmenlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum." sözleri ile öğretmenler için sürecin iyi bir şekilde tamamlanması ve mağduriyet oluşmaması için çalıştıklarını ifade etti.