Bakan Nebati: İslami finans hariç helal ekonominin büyüklüğü 2,1 trilyon dolara ulaştı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son 1 yıllık dönemde katılım finans kurumlarının toplam aktifliği Eylül ayında iki katına çıktığını açıkladı.

Bakan Nebati: İslami finans hariç helal ekonominin büyüklüğü 2,1 trilyon dolara ulaştı

Bakan Nebati: İslami finans hariç helal ekonominin büyüklüğü 2,1 trilyon dolara ulaştı - Türk bankacılık sisteminde payın son 5 yılda yüzde 8,5 seviyesine kadar yükselerek Eylül ayında 1,1 trilyon liraya ulaştı. 

Dünya helal ekonomisinde paydaşların bir araya geldiği, Sürdürülebilir Ticaret için: Global Helal Endüstrisinin Gelişimini Tüm Yönleri ile Keşfedin anlayışıyla 8. Dünya Helal Zirvesi ve 9. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo Fuarı başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dünya geneli helal endüstrisinin gelişim gösterdiği, bu önemli büyümede katkı sunan ve küresel arenada en büyük 'helal organizasyonu' olarak birincil konumda bulunan etkinliğe katılmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Bakan Nebati, 'Helal ticaret bereketlidir. Velhasıl helal olanda, insanlar için hayat ve mutlak surette bir hayır vardır. Biz Müslümanlar için dünyada büyük önem taşıyan helal endüstrisi, ağırlıklı olarak gıda ürünleriyle bilinse de bununla sınırlı kalmıyor. Finans, tekstil, eczacılık ürünleri, kozmetik, lojistik ve turizm gibi oldukça geniş bir sektörel yelpazeye yayılıyor. Helal anlayışının, ürünlerin üretiminden tüketiciye ulaşana kadar her aşamada sağlıklı, hijyenik ve kaliteli olan süreçleri kapsaması, helal sertifikasına sahip ürün ve hizmetlere olan ilginin de her geçen gün artmasını sağlıyor.' dedi.

İslami finans haricinde küresel alanda helal ekonominin büyüklüğü 2,1 trilyon dolara ulaştığını dile getiren Nebati, 'İslami finans hariç helal ekonominin sektörler itibarıyla dağılımında, helal gıda 1,3 trilyon dolarla ilk sırada yer alırken, bu sektörü 295 milyar dolar hacmiyle hazır giyim ve moda, 231 milyar dolarla medya ve 102 milyar dolarla turizm sektörü izliyor. Önümüzdeki dönemde helal ürün ticaretindeki teknik engellerin aşılması da büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda, İslam İşbirliği Teşkilatı çatısı altında yer alan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü'nü bu engellerin aşılması için gerekli sistemin oluşturulmasına yönelik düzenlemeleri yapabilecek en uygun platform olarak değerlendiriyor ve destekliyoruz.' ifadelerini kullandı.

Helal belgeli ürüne 2 milyara yakın insanın hassasiyet gösterdiği, ürün satın alırken tercih önceliği bu yönde olduğu belirtildi. Helal tüketimde ürün ve hizmet ticaretinde öncü ülke konumuna yükselmemiz aslan payını elde etmemizi sağladı. 

SONRAKİ HABER